Kamilla
A gyulladt torok kiváló öblögető szere, érdemes az orvosi zsálya főzetével felváltva alkalmazni. A hurutos légutak kiváló ellenszere, enyhíti a rekedtséget, fertőtlenítő hatású, nyugtatgatja az egész szervezetet. Forrázás után 10-20 percig hagyjuk állni, ízesítsük mézzel, ha már nem forró.
Hársfavirág
A kamilla után a második legnépszerűbb gyógytea megfázás idején, de akár az influenza tüneteit is enyhíti, szívbetegek azonban kerüljék. Oldja a hurutot, csökkenti a gyulladást, izzaszt, csillapítja a köhögést és csökkenti a torokgyulladást. Forrázás után negyed órát kell állni hagyni. A hársfavirág méze nyugtató és antiszeptikus hatású, használjuk a teába!
Kakukkfű
Nem csak a gyomornak kedvez, és a férgeket száműzi, köptető és légcsőhurut oldó áldásos hatása a felső légúti gyulladások esetén kiválóan alkalmazható. Öblögetni is érdemes vele a szájat és a torkot. Forrázás után lefedve álljon negyedórát a tea. Használhatjuk fürdőnek és gőzöléshez is. Útifűvel érdemes fele-fele arányban keverni, visszaszorítja a kórokozókat.
Fokhagyma
Bár nem teát főzünk belőle, ahogy a csipkebogyót, ezt is áztatjuk: az összetört fokhagymát egy pohár vízben 6 órán át hagyjuk dolgozni. Kihajtja a vírusokat és a férgeket is. Adjunk hozzá gyömbért és citromot, hatását megsokszorozhatjuk.
Martilapu
Ez a gyógynövény a világ egyik legrégebbi köhögés elleni gyógynövénye, érdemes többféle áldásos hatású teával keverni.
Vöröshagyma
Megfázáskor csökkenti a hörgők és az orr dugulását, csillapítja a köhögést és enyhíti a torokfájást is. Vízben főzzük meg a tiszta, de héjjal rendelkező hagymát, jó puhára, majd hagyjuk állni maximum 1 órát és szűrjük le, mézzel ízesítve ideális.
Ánizs
Amellett, hogy a gyomornak is jót tesz, antiszeptikus hatású és köptető tea készíthető belőle. A ledarált vagy megtört ánizst forró vízzel öntsük fel és hagyjuk ázni 5-10 percig letakarva, majd szűrjük le és élvezzük enyhítő ízét. Érdemes frissen fogyasztani.
Bodzavirág
A hársfavirágtea legjobb barátja, vért tisztít, izzaszt és meghűléses betegségekre kiváló. Elég neki 5-10 perc is az ázáshoz. Nem csak teája jó, inhaláljuk, vagy gargalizáljunk vele, elűzi a náthát, a fülfájást és a rekedtséget is.
Édeskömény
Jótékony hatású a hörgőkre, csillapítja a köhögési ingert, eközben pedig elősegíti a váladék felköhögését. Gyulladáscsökkentő hatású, gátolja a kórokozók elszaporodását.
Zsálya
Gyulladáscsökkentő, nem kíméli a szervezetet megtámadó kórokozókat, így fogínygyulladás és szájnyálkahártya problémák ellen is hatásos. Teája egyszerűen elkészíthető és ízesíthető.
Tüdőfű
Ahogyan nevében is benne van, a leghatásosabb gyógynövény légúti megbetegedések esetén. Teája az egyik leghatásosabb a légzőszervekre nézve, így minden megfázás elleni italba érdemes belekeverni a főzetét. Általánosan, megelőzésre és kezelés esetén ideális.
Bazsalikom
Torokgyulladás esetén öblögető szerként használjuk, de ha lenyeljük, a gyomornak is jót tesz.
Borsikafű
Köhögéscsillapító hatású.
Borsmenta
Külsőleg torokbántalmakra kiváló, leforrázva teaként fogyasszuk, fokozza a nyálképződést, és csökkenti az orr váladéktermelését.
Cserszömörce
Gátolja a gyulladást és a kórokozók elszaporodását. A hurutok egyik legkiválóbb ellenszere, öblögessünk vele.
Édesgyökér
Köptet, oldja a váladékot, csökkenti a felső légutak gyulladását, jótékony légcsőhurut esetén és segít az ellazulásban is.
Akácfa
A forrázás után langyosan kortyolgatott, akácmézzel ízesített akácfatea nagyon hatásos köhögés idején.
Menta
Leszámol a baktériumokkal, a náthás időszakban köhögés csillapítására is használható, ha gyógynövényboltban járunk, akkor fodormentát vegyünk.
Ökörfarkkóró
Oldja a hurutot, csökkenti a gyulladást, fontos, hogy alaposan szűrjük meg, mielőtt elfogyasztjuk.
Útifű
Nagyon sokoldalú náthatea: antibakteriális gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatású, ezáltal csökkenti a köhögést, és a megfázást egyéb kellemetlen tüneteit. Felszakítja a letapadt nyákot, elősegíti a köpetképződést.
Csipkebogyó
A fenti gyógynövényeket legegyszerűbben teaként fogyaszthatjuk, forrázás után hagyjuk őket ázni. Mindazonáltal, ahogyan a fokhagymát, úgy a csipkebogyót se tegyük ki forró víznek. Áltermését öntsük le hideg vízzel és hagyjuk állni és ázni, majd csak ezt követően szűrjük le.
Forrás: hazipatika.com