A vizsgadrukk leküzdése

  • életmód
  • 2017.10.29
    09:58
  • WEBBeteg - Börcsök Gyöngyi, pszichológus
A vizsgadrukk az az érzés, amivel előbb-utóbb mindenki találkozik az élete során. Legyen az egy KRESZ-vizsga vagy egy matematika érettségi. Különbözőek vagyunk abban, hogy mennyire izgulunk a vizsgák során. A vizsgadrukk azonban leküzdhető.

Jó tanuló, okos lány érettségi előtt idegesen járkál fel-alá, és panaszkodik, hogy nem tudja az anyagot, nem jut eszébe a tétel, majd mégis szín ötösre végez. Nem ismeretlen ez a kép a tanárok előtt. Az idegesség érthető, sok minden dőlhet el a következő percekben. Különbség abból adódik a diákok között, hogyan értelmezik ezeket a pillanatokat. Vannak olyanok, akik szárnyra kapnak, és bizony akadnak olyan tanulók, akik bármennyire is erőlködnek, nem tudják felidézni a tanultakat, pedig sokat készültek.

A különbség abból adódik a diákok között, hogyan értelmezik ezeket a pillanatokat. Vannak olyanok, akik szárnyra kapnak, és bizony akadnak olyan tanulók, akik bármennyire is erőlködnek, nem tudják felidézni a tanultakat, pedig sokat készültek.

A vizsgadrukk mértéke befolyásolja a teljesítményt

Teljesítmény-szorongás görbe Teljesítmény-szorongás görbe Az érettségi egyrészt teljesítmény helyzet, ahol mindenki a tudása legjavát szeretné megmutatni. Azonban a teljesítmény és a szorongás szoros kapcsolatban állnak. Abban az esetben, ha túl kicsi a szorongás, a teljesítmény is alacsony marad. Ha azonban túlságosan is magas a szorongás, akkor hátráltatni fogja a személyt.

Több tünet is megfigyelhető a teljesítményszorongás esetén: izzadó tenyér, elpirulás, hasfájás, hasmenés, tördelő kéz, körömrágás, nagy sóhajok és a leblokkolás, amitől a leginkább rettegnek az érettségizők.

Több tünet is megfigyelhető a teljesítményszorongás esetén: izzadó tenyér, elpirulás, hasfájás, hasmenés, tördelő kéz, körömrágás, nagy sóhajok és a leblokkolás, amitől a leginkább rettegnek az érettségizők. A szorongás ebben az esetben gátolja az agyi tevékenységeket, így negatív hatása van az emlékezetre és reakciókra. Egy optimális szorongás azonban serkentheti is a teljesítményt, mozgósítja a tartalékokat, segít a koncentrálásban.

Előadói képességek

A szóbeli vizsgák a tudás bizonyítása mellett kommunikációs és előadói képességeket is igénybe vesz. Ilyenkor szoktak örülni azok a tanulók, akik nem tanultak sokat, de jó előadók, és ez nagyban növeli az esélyüket a jobb jegyre. Akadnak olyan személyek is, akik szociálisan szorongóbbak, nem szeretnek szerepelni, félelemmel telve állnak a vizsgáztatók előtt.

Az ilyen helyzetekben hajlamosak arra gondolni, hogy „le fogok égni”, „nem fog menni”, „el fogom rontani”, „végem van”. Ezek azok az önbeteljesítő jóslatok, amelyek könnyedén megvalósulhatnak, hiszen a vizsgázó nem azzal van elfoglalva, hogy minél jobb benyomást keltsen és minél jobb előadást tartson, hanem saját belső világával, és negatív jövőképére van beszűkülve.

Tippek a vizsgadrukk leküzdésére

A vizsgadrukk, a szorongás és a stressz természetes emberi reakciók, megszüntetni nem lehet és nem is érdemes őket. Ugyanakkor csökkenteni lehet a felszültség mértékét arra az optimális szintre, hogy a megfelelő eredményt érjük el.

Néhány tipp a feszültség csökkentésére:

  • Aludjuk ki magunkat. Az alvás többet ér, mint egy energiaital. A sok koffein káros hatásai mellett fokozza az izgalmi szintet is. Az alvás egyik jótékony hatása, hogy a tanultak bevésődnek, leülepednek.
  • Vizsga előtt nem érdemes átnézni az anyagot, új dolgot már nem tudunk megtanulni és csak megakadályozza azt, hogy megnyugodjunk a vizsgaszituációban. Kerüljük el a negatív belső dialógust, helyette pozitív gondolatokra koncentráljunk („jól fog menni”).
  • Kerüljük el a negatív belső képeket, azzal, hogy pozitív élményeket idézünk fel, pl. amikor sikerrel jártunk hasonló helyzetben.
  • Válasszunk kisebb elérhető célokat (pl. „elég lesz nekem a hármas is”).
  • Tanulás során képzeljük magunkat a vizsgaszituációba, és úgy mondjuk fel az anyagot.
  • Légző gyakorlatok, relaxáció.

Forrás: WEBBeteg - Börcsök Gyöngyi, pszichológus