A növény számos, csak a ginkgóra jellemző hatóanyagot tartalmaz, ezek közül a ginkgo-flavon-glikozidok, a bilobalid és az A-, B-, illetve C-ginkgolid tűnnek a legfontosabbnak. A ginkgót elsősorban a memória, a tanulás és a szellemi funkciók romlásának lassításában találták hatékonynak.
Melyek a ginkgo bizonyított és vizsgált hatásai?
A ginkgo-kivonat több ponton is befolyásolni látszik a központi idegrendszer működését. Folyamatos szedése a homloklebeny bizonyos területein és néhány másik agyi régióban növeli a dopamin koncentrációját. Jelentősebbnek látszik a homloklebeny területein az acetilkolin koncentrációját növelő hatás, ezt azonban – számos gyógyszerrel ellentétben – nem az acetilkolint bontó enzim gátlásával, hanem közvetve fejti ki.
A bilobalid laboratóriumi körülmények között számottevően serkenti az idegsejtek szaporodását. Ez nem csak a központi, hanem a perifériás idegrendszer idegsejtjeire is érvényesnek tűnik, és hozzájárulhat a ginkgo-kivonat szellemi teljesítményt javító hatásaihoz.
A vizsgálatok alapján a ginkgo-kivonat növeli a vérben az agyi eredetű növekedési faktor koncentrációját, amely segít megelőzni az agysejtek pusztulását, elősegíti az új idegsejtek keletkezését, a már meglévő idegsejtek közötti kapcsolatok létrejöttét, valamint szerepet játszik a myelin építésében. Nem kizárt, hogy ez utóbbi szempont fontos lehet a myelinhüvely pusztulásával járó kórképekben, mint a sclerosis multiplex, azonban a ginkgo előnyét ebben a betegségben a humán kutatások nem támasztották alá.
Állatkísérletes modellekben a ginkgo-kivonat ellenállóbbá tette az idegsejteket az stresszel szemben, egyfajta védő hatást kifejtve.
Az antioxidáns hatás előnyét egy kettős vak, placebokontrollált vizsgálatban mutatták ki. Olyan skizofrén betegeket kezeltek, akiknél az alapbetegségükre adott gyógyszerek mellékhatásaként egy neurológiai szindróma, a tardívdiszkinézia állt fenn. A ginkgo-kivonat a placebóval összehasonlítva szignifikánsan enyhítette az akaratlan mozgásokat egy háromhónapos kezelés során.
Szintén hatékonynak tűnik a β-amyloid fehérjék képződésével szemben, amely az Alzheimer-kór létrejöttében játszik szerepet.A ginkgo-kivonattal az Alzheimer-kór és a különböző eredetű demenciák vonatkozásában végezték a legtöbb humán klinikai vizsgálatot. A placebokontrollált, kettős vak tanulmányokban azt találták, hogy a demens vagy agyi keringési elégtelenségben szenvedő betegeknél a kognitív képességek, különösen a memória és a koncentráló képesség jobb lett a ginkgo-kivonattal végzett kezelés után. Ezekben a kísérletekben a betegeknél a rossz hangulat, a szorongás, a csökkent koncentráció-készség, az ingerlékenység, az alvászavarok és a napi élettevékenységek végzése is szignifikáns mértékben javult a placebo csoporthoz viszonyítva.
A ginkgo-kivonat egyik fontos tulajdonsága, hogy gátolja a vérlemezke-aktiváló faktort. Ezzel amellett, hogy csökkenti a vér viszkozitását és a véralvadást, az agyi keringés javításával hozzájárulhat az idegsejteket védő hatáshoz.
Nem árt az elővigyázatosság
A ginkgo-kivonat vérlemezkék aktivitását gátló hatása miatt azoknál, akik véralvadásgátló gyógyszereket szednek, elméletileg ezek a hatások erősíthetik egymást, ami a vérzésveszélyt fokozza. Ezért a ginkgo-kivonat és egyes alvadásgátló szerek együttadása óvatosságot, orvosi konzultációt igényel. A vérzés veszélyét terhesség, szülés során is ajánlott szem előtt tartani. Bár ez a hatás pozitívumként jelentkezhet például stroke esetén, erre nincs még elegendő bizonyíték.
Forrás: webbeteg.hu