Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár a hétfői sajtótájékoztatón arról beszélt, a kezdeményezés szép példája a civil és az állami szféra együttműködésének.
Mint mondta, évente több ezren lesznek rosszul az utcán hirtelen keringésleállás miatt, és a túlélés esélyét nagyban növeli, ha valaki a mentők kiérkezéséig el tudja kezdeni az újraélesztést.
Ónodi-Szűcs Zoltán kiemelte, az alkalmazás egyedülálló Európában, és reméli, hogy ezzel példát tudunk nyújtani a többi ország számára.
A Szív City alkalmazás lényege, hogy ha valaki rosszul lesz az utcán, a mentők riasztása után az eset ötszáz méteres körzetében tartózkodó felhasználóknak is értesítést küld. Az oda érkező laikus életmentők így elkezdhetik az újraélesztést a mentők kiérkezéséig.
Nagy Ferenc, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szakmai vezetője elmondta, amint a regisztrált felhasználó megkapja a mentőktől a riasztást, az "indulok" gombra kattintva térképes segítséget kap a konkrét helyszín megtalálásához.
Hozzátette: egy hirtelen szívleállás túlélési esélye azonnali segítség nélkül tíz százalék alatti, de ha valaki megkezdi az újraélesztést a szakszerű segítség megérkezéséig, akkor a túlélés aránya négyszer-ötször magasabb.
Domokos Péter, a szoftvert fejlesztő Alerant Informatikai Zrt. képviseletében elmondta, az applikációt folyamatosan fejlesztik, és további funkciókkal is ellátják majd. Egyelőre az alkalmazás csak Budapesten működik, de terveik szerint év végén, a jövő év elején országosan lehet majd használni.
Győrfi Pál, a mentőszolgálat szóvivője közölte, eddig több mint ötezren töltötték le a Szív City applikációt. Hozzátette, október 16-án, az újraélesztés nemzetközi napján 126 mentőállomáson lehet megtanulni az újraélesztés szakmai fogásait, vagy a már elsajátított tudást felfrissíteni.
A Szív City mobilalkalmazást a város több pontján reklámozzák majd egy reklámfelületeket értékesítő cég felajánlásaként.