Egy szájnyi baktérium
Azonban pánikra semmi ok, hiszen a szánk sem steril, több száz mikroorganizmus található benne nap mint nap. A probléma akkor kezdődik, mikor a baktériumok egyensúlya felborul. Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a plakk, amit eltávolítunk a fogainkról, nem más, mint baktérium. Így aztán fogmosás alkalmával telepakoljuk baktériumokkal a fogkefénket.
A fogkefe betegíthet?
Valószínűleg nem. Függetlenül attól, hogy mennyi baktérium él a szánkban, illetve került át a fogkefénkre onnan, a szervezet természetes védekező rendszere, általában képes megvédeni bennünket ezeknek a baktériumoknak a káros hatásaitól – így eléggé valószínűtlen, hogy pusztán, csak a fogmosástól kapjunk el valamilyen fertőzést.
Szerencsére, a szervezet általában képes megvédeni magát a baktériumoktól, így nem valószínű, hogy a fogkefe okozna kárt. Mégis érdemes néhány dolgot a fogkefe tárolásával kapcsolatosan megfogadni!
Ne mosson fogat WC öblítéssel egy időben!
A legtöbb fürdőszoba kicsi, és sok helyen a WC nagyon közel van a mosdókagylóhoz, ahol a fogkefénket tároljuk.
Minden WC öblítés során, baktériumok jutnak a levegőbe, melyeket valószínűleg Ön sem szeretne a fogkeféjére juttatni! Éppen ezért ajánlott, a fogkefét a WC-től a lehető legtávolabb tárolni!
Emellett nem árt akárcsak evés előtt, fogmosás előtt is kezet mosni!
Fogkefe tárolási tippek
Miután eltávolította fogkeféjét a WC közeléből, fogadja meg az alábbi fogkefe tárolási tanácsainkat:
- Tárolja leöblítve! Minden egyes használat után, alaposan öblítse le fogkeféjét folyó vízzel!
- Tartsa szárazon! A baktériumok szeretik a nedves környezetet, ezért olyan helyen tárolja a fogkefét, ahol két fogmosás között alaposan ki tud száradni! Ne használjon fogkefe kupakot, mert az párás, nedves környezetet – ezáltal jó táptalajt - biztosít a baktériumoknak.
- Függőlegesen tárolja, ne fektetve!
- Ne ossza meg! Bármilyen közel is álljon Önhöz a testvére, házastársa, szobatársa, soha ne adja kölcsön a fogkeféjét, mint ahogy ne is vegye kölcsön másét! Ne is tárolja közvetlenül más fogkeféje mellett a sajátját, mert így azok könnyen baktériumot cserélhetnek!
Fogkefe fertőtlenítés?
Ma már léteznek olyan eszközök, melyek a fogkefe fertőtlenítésére szolgálnak. A fogkefe baktériumai hővel, ultraibolya fénnyel, csíraölő spray-vel, vagy öblítéssel pusztíthatók el, bár nincs rá bizonyíték, hogy ezáltal csökkenne a betegségek kockázata. Cserélje inkább rendszeresen fogkeféjét!
Mikor kell kidobni a fogkefét?
A fogkefén található baktériumok korlátozásának legjobb módja, ha rendszeresen cseréli a fogkeféjét!
Szakemberek szerint, legalább háromhavonta cserélni kell a fogkefét! Ha a sörték elkoptak, ha beteg vagy gyenge az immunrendszere, cserélje gyakrabban! Elektromos fogkefe alkalmazásakor a fej cserélésére ugyanaz vonatkozik, mint a hagyományos fogkefére!
Minden alkalommal, mikor kísértést érez arra, hogy kihagyjon egy fogmosást és/vagy fogselyem-használatot, gondoljon arra, mennyi baktérium található a szájban, s hogy azok mire képesek!
A baktériumok okozzák az ínybetegségeket, a fogszuvasodást, a rossz leheletet! Éppen ezért fontos, hogy minél gyakrabban mosson fogat és használjon fogselymet, ezáltal megszabadulhat a baktériumok egy részétől! Fogmosás előtt antibakteriális szájvízzel való öblögetés, szintén sokat segít abban, hogy minél kevesebb baktérium kerüljön a fogkeféjére!
Forrás: webbeteg.hu