Öt gyógynövényes tipp fejfájásra

  • életmód
  • 2017.06.04
    08:25
  • egeszsegkalauz.hu
A fejfájás sok ember életét megkeseríti, ami rossz esetben akár munkaképtelenséget is okozhat. Vannak, akiknél csupán néha-néha jelentkezik, de olyanok is akadnak, akiknek visszatérő a probléma. Amennyiben semmilyen szervi eltérés nem áll a kínzó fejfájás mögött, úgy a gyógynövényeket is segítségül hívhatjuk, hogy mihamarabb leszámolhassunk a kellemetlen panasszal.

Cickafark

A multifunkcionális cickafark jó többek között a menstruációs zavarokra, feszültségoldásra, gyomorgörcsre, felfázásos panaszokra használják, de ezeken kívül még fejfájás, migrén ellen is hatásosnak bizonyul. Ez utóbbi tulajdonságát kamazulén tartalmának köszönheti, melyet remek görcsoldóként tartanak számon. A cickafarkot használhatja fájdalomcsillapításra, vagy akár megelőzésnek is, rendszeresen fogyasztva. Ekkor napi 1-2 csészével érdemes meginni belőle, méghozzá lehetőleg édesítés nélkül! Tinktúrájának fájdalomcsillapító és izomlazító hatása is van.

Elkészítése és adagolása: 1 evőkanálnyi mennyiséget forrázzunk le 2 dl vízzel, lefedve hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le!

Ellenjavallat: hormontartalma miatt nem ajánlott fogamzástablettát szedő nőknek, kismamáknak és daganatos betegeknek. A menstruációs ciklus beállításához a menstruáció befejezését követő naptól számítva 2 hétig ajánlott a fogyasztása. A vizeletet sötétbarnává festheti, emiatt nem szabad megijedni! Nagyon érzékeny egyéneknél allergiás bőrreakciók jelentkezhetnek, valamint fényérzékenységet válthat ki.

Levendula

A kellemes illatú levendulát fejfájás ellen használhatja teaként, párologtatóba, vagy a kettőt egyszerre. Nyugtató hatásának köszönhetően ellazítja a megfeszült izmokat és elűzi a stresszt, mely a fájdalom kiváltó oka lehet. Mivel élénkíti a vérkeringést, így javítja az agy vérellátását is.

Azt is jó, ha masszázsolajként használja: csepegtessen egy kevés jojoba-vagy mandulaolajba 5-10 csepp levendula illóolajat, és fejfájás esetén ezzel kenje be a nyakát, halántékát! Nyugtató és fájdalomcsillapító hatása mellett gyulladáscsökkentő is egyben, ami tovább mérsékli a kellemetlen panaszokat.

Tipp: élvezzük varázslatos hatását aromafürdőben: cseppentsünk a fürdővízbe 4-6 csepp illóolajat, majd adjunk hozzá egy kevés tejet/tejszínt/mézet. Nemcsak relaxál, hanem bőrünk is bársonyos tapintású lesz tőle. Kisbabáknál és gyerekeknél is nyugodtan alkalmazható- teszi hozzá dr. Csókáné Török Orsolya, a Budai Endokrinközpont fitoterapeutája.

Rozmaring

Fűszernövényként a legtöbb háztartásban megtalálható, ám nem csupán a húsok ízesítésénél lehet nagy hasznát venni, hanem az egészségmegőrzésnél, fájdalomcsillapításnál is. Számos pozitív hatású hatóanyagának köszönhetően – pl. B-vitaminok, kámfor, aszkorbinsav, béta-karotin- felhasználása igen széleskörű, többek között remek fejfájás csillapítóként tartják számon. Serkenti a vérkeringést, így fokozza az agy vérellátását, valamint csökkenti a stresszt és az ebből adódó izomgörcsöket. Teaként fogyassza egy nap akár háromszor is, de illóolaját masszázskrémekhez is hozzáadhatja – akár a levendulával együtt, mivel fokozzák egymás hatását.

Alkalmazása várandósság, magasvérnyomás és epilepszia esetén nem ajánlott!

Őszi margitvirág

Kámfor és partenolid tartalmánál fogva makacs fejfájásra, sőt migrénre is előszeretettel szokták ajánlani az őszi margitvirágot, ugyanis több kutatás szerint szerotonin antagonista hatóanyagokkal büszkélkedik, ráadásul gyulladást is csökkentik. Fogyasztható teaként, de ha úgy egyszerűbbnek érzi, kapszula formájában is. Terhesség és véralvadási zavarok esetén nem ajánlott, mivel gátolhatja a véralvadást!

Borsmenta

A borsmenta minden formájában (tea, tinktúra, illóolaj párologtatóba, masszázskrémekbe) görcsoldó, fájdalomcsillapító, idegnyugtató és izomlazító hatással bír a benne lévő mentolnak köszönhetően. Jól kombinálható citromfűvel is, ami nyugtató hatását csak fokozza. Enyhébb tenziós fejfájás ellen remek megoldás lehet, hiszen amellett, hogy hűsít, felpezsdíti a vérkeringést.

Fontos!

1 éves korig tilos mentoltartalmú készítményeket alkalmazni, mert szív- és légzésbénulást okozhat! Illóolajának használata 5 év alatti kisgyermekeknek sem ajánlott! Érzékeny egyéneknél gyomornyálkahártya-gyulladás vagy csalánkiütés jelentkezhet.

Forrás: egeszsegkalauz.hu