A Micrococcusok gennyes bőrfertőzéseket, a Coryneform baktériumok diftériát, májgyulladást, a Streptococcusok torokgyulladást, bőrfertőzést, tüdőgyulladást, a Pseudomonasok húgyúti fertőzést és vérmérgezést, az enterobaktériumok húgyúti fertőzést, tífuszt, illetve szalmonellózist, shigellózist okozhatnak.
A fertőzéshez azonban a kórokozónak a fertőzés helyére kell jutnia megfelelő számban. Vagyis az összes felsorolt betegség esetén, normális higiénés viszonyok között – kézmosás a WC használata után, esetleg sérült, vagy látható szennyeződéssel érintkezett bőrfelület (comb, farpofák, gáttájék) megtisztítása – az átvitel nehezen elképzelhető.
A szalmonella fertőzéshez például - ami szájon át terjed -, jól meg kellene simogatni a WC-ülőkét, aztán a mosatlan kezünket megnyalni, vagy legalábbis enni vele.
Nemi betegségek
Nemi betegségek is átadódhatnak, a leginkább igazolt a genitális herpesz, ami manapság a gombás fertőzések mellett a legáltalánosabb. Aktív herpeszes bőrelváltozásból az ülőkére kent váladékban 4 órán át is fertőzhet a vírus, ha valaki sérült bőrrel hozzáér.
Neisseria gonorrhoeae (Gonococcus) okozta nemi betegséget (kankót), ritkaságként leírtak nagyon piszkos, zsúfolt nyilvános WC használata után.
A Trichomonas nevű egysejtű élősködő, szintén nemi betegség (trichomoniasis) okozója, a WC-ülőkére kenve 45 percig is túlélhet. Ha ezalatt megfelelő helyre jut, fertőzhet.
Gombafertőzések
A gombafertőzésről (Candida) megoszlanak a vélemények. Elvileg lehetséges, de a gombák velünk élnek, és a szervezet saját körülményeinek, védelmi egyensúlyának megváltozása vezet gyakrabban tünetekhez nem külső, hanem tünetmentesen hordozott gombáktól.
Mindezen fertőzéseknek a higiénés alapszabályok betartása mellett igen kicsi az esélyük. Emellett több vizsgálat is igazolt a WC-ülőkénél sokkal nagyobb számú baktérium jelenlétét konyhai munkafelületeken, fürdőszobai törölközőkön, kilincseken és számítógép klaviatúrákon.
Vírusos fertőzések
A vírusok (calici, influenza) esetében hasonló mondható. A WC-ülőke beáll azon tárgyak sorába, amelyek közvetítésével adjuk a vírusokat kézről kézre (kilincs, törölköző, klaviatúra, asztal stb.), ezért a különös óvintézkedéseket érdemes azokra az ülőkékre tartogatni, amelyeket nem szívesen, csak feszítő belső kényszer hatása alatt használunk.
Forrás: webbeteg.hu