Müller Cecília azt kérte: ne "a kiskapukat keressük", hanem "értsük meg a védekezés lényegét", azt, hogy ebben "mindnyájunknak nagyon fontos szerepe" van. A cél az egészségügyi ellátórendszer megkímélése, és ennek érdekében a fertőzés átadásának megakadályozása minden hatékonynak tartott eszközzel - emelte ki. Az országos tisztifőorvos azt javasolja, hogy ott is viseljenek maszkot az emberek, ahol ezt jogszabály nem írja elő.
Müller Cecília beszámolt arról, hogy a növekvő tesztelési igény miatt mobil tesztelőállomásokat is szolgálatba állítottak. Csütörtökön kettő, pénteken négy, a hétvégére pedig már hat helyen lesznek jelen a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) szűrőbuszai.
A szűrőállomásokat azonban csak azok vehetik igénybe - közölte -, akiknek a háziorvosa korábban vizsgálatot rendelt el. Hozzátette: az Országos Mentőszolgálat munkatársai lépnek kapcsolatba a szűrésre váróval, és konzultációt követően ők döntik el, hogy a mobil szűrőállomáson tesztelnek, vagy a mentőszolgálat szűrőegysége házhoz megy a beteghez.
A fertőzöttek száma változatlanul exponenciálisan nő, ezért kell minden szabályt szigorúan betartani - mondta az országos tisztifőorvos, megjegyezve, hogy az elhunytak átlagéletkora továbbra is 76 év.
Csütörtökön olyan panasz érkezett az NNK-hoz, hogy egy munkahelyen fiatalabb dolgozók lázcsillapítót vesznek be, hogy "átcsusszanjanak az infrakapun". Müller Cecília úgy fogalmazott: volt olyan időszak, amikor "sikk" volt "szuperdolgozónak" lenni, de most nem ez a helyzet.
Az ilyen fiatalok veszélyeztetik a kollégáikat, sőt a munkahelyüket is - hangsúlyozta, arra figyelmeztetve: "ne váljunk, kérem, szuperterjesztővé!".
Az országos tisztifőorvos azt mondta, hogy folyamatosan bővülnek mind a terápiás lehetőségek, mind a koronavírusról szóló ismeretek.
A szennyvízvizsgálatokról nincsenek jó hírek: sok helyütt emelkedik a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja, ami további fertőzéseket jelez előre - mutatott rá.
Müller Cecília azt mondta, hogy pénteken újabb adag influenza elleni oltóanyagot szállítottak ki, a felnőtteknek és a gyermekeknek való típusból is.
Folyamatosan figyelik a vakcinakészlet fogyását - jegyezte meg.
Kérdésre az országos tisztifőorvos azt mondta, hogy a lakosság 8-10 százaléka felnőttkori cukorbeteg. Nekik fokozottan vigyázniuk kell magukra, mert bármilyen fertőzést hajlamosabbak elkapni.