Toroknak nevezzük a szájüregből a garatba vezető kaput és az itt található képleteket, többek között a mandulát, a nyelőcsövet, a légcsövet és a hangszálakat. A köznyelv nemcsak ennek a szűk szakasznak a betegségei által okozott panaszokat, hanem annak környékén zajló betegség okozta tüneteket is torokfájásnak nevezi.
A torokfájás igen gyakori, előfordulhat mind gyermek, mind felnőttkorban. A panasz hátterében legtöbbször valamilyen irritáció, vagy baktérium, illetve vírus által okozott gyulladás áll. Ritkább esetben okoz torokfájást valamilyen súlyos, krónikus gyulladás, esetleg daganatos betegség. Szintén a torok fájdalmával jár együtt az izmok feszültsége, merevsége, de a gyomorsav visszacsorgása, a refluxbetegség is. A betegség természetétől függően változhat afájdalomjellege és intenzitása is: érezhetünk "gombócot", kaparást és viszketést, lehet fájdalmas a nyelés. Az intenzitás pedig az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.
Baktériumok és vírusok okozta gyulladások
Az esetek kb. 70 százalékában a betegség kialakulásáért vírusok tehetők felelőssé. Ma már mintegy kétszáz fajta vírust sikerült azonosítani, leggyakrabban az úgynevezett adeno-, rhino- és a parainfluenza, coronavírusok okozzák a betegséget. Ezek okozzák a jellegzetes őszi-téli tünetek nagy részét: a torokfájással, torokgyulladással láz, fokozott váladéktermelődés, orrdugulás, gyengeség, általános rossz közérzet jár együtt.
A vírusos, illetve a bakteriálisfertőzéstünetei hasonlóak: jellemző a nyelésre erősödő, de azon kívül is jelentkező torokfájás. A garat nyálkahártyája enyhébben vagy erősebben gyulladt, fehéres színű lepedék, sőt gennyes váladék is megjelenhet rajta. Szokásos kísérőjelenség, különösen a bakteriális (felül)fertőződés esetén még a láz, a fehérvérsejtek számának megemelkedése és a nyaki nyirokcsomók duzzanata. A leggyakrabban a Streptococcus baktériumok okoznak torok-, azaz orvosi nevén garatgyulladást.
A baktériumok által kiváltott gyulladások között leggyakoribb és egyben legismertebb a tüszős mandulagyulladás, melyre a torokfájdalmon kívül a magaslázés elesettség jellemző. A vírusos fertőzések között jól ismert az ún. herpangina, melyre a torok nyálkahártya apró hólyagos gyulladása jellemző. A néhány napig tartó fájdalmat mérsékelt láz kíséri. Szintén vírus okozza a Pfeiffer-féle mirigylázat, mely a serdülők és fiatal felnőttek betegsége. A fertőzés nyállal (csókolózással) terjed, torokfájdalom, mérsékelt láz, nyaki nyirokcsomók megnagyobbodása és általános rossz közérzet jellemzi. A bakteriális fertőzések ellen a leghatásosabb természetesen az antibiotikumos kezelés. A vírusos eredetű gyulladások csak ún. gégediétát igényelnek, mely a forró, fűszeres, hideg és szénsavas italok, ételek kerüléséből, dohányzási tilalomból áll. Ugyanakkor a hosszabb ideig elhúzódó vírusos betegségeknél is szoktak antibiotikumot javasolni, ilyenkor ugyanis nagyobb a bakteriális felülfertőződés lehetősége. Magas lázzal és egyre fokozódó fájdalommal járó, néhány napon belül nem javuló betegséggel mindenképpen fül-orr-gégész szakorvoshoz kell fordulni, egyébként elegendő a háziorvosi kontroll is.
Ritkább a mandulák fekélyes gyulladása. A betegség jellegzetes bűzös leheletet okoz, féloldali fájdalommal és az azonos oldali nyirokcsomó megnagyobbodásával jár, mérsékelt láz kíséri. A mandula körüli tályog legtöbbször mandulagyulladás után jelentkezik, heves, féloldali fülbesugárzó fájdalmat és igen nagy mértékben nehezített nyelést okoz. Állandóan jelenlévő kórokozók tartják fenn az idült mandulagyulladást, melyre a gyakori vagy állandó mérsékelt torokfájdalom, esetleg hőemelkedés és a nyirokcsomók időszakos megnagyobbodása jellemző.
A torok sérülése miatt kialakuló fájdalom
Enyhe - csak a nyálkahártya felszínét érintő - gyulladást válthat ki kémiai irritáció, a testhőmérséklettől jelentősen eltérő hőhatás, forró vagy jeges ital. Különösen könnyen okoz panaszt az erősen hűtött szénsavas ital, pl. jégszekrényből való kivétel után azonnal fogyasztott sör vagy üdítő. Hasonlóképpen gyulladást vált ki a forró, fűszeres étel. Marószer belégzése, véletlen vagy szándékos lenyelése szöveti károsodást, és ezzel heves fájdalmat vált ki.
Ami kiterjed a torokra is...
Torokfájdalom felléphet kórokozók vagy irritáció nélkül is, pl. a neuralgiák fogalmát arcidegzsábaként ismerik a betegek, de hasonló panasz előfordulhat toroktájon is. Anatómiai rendellenességek - egy, a koponyaalapról eredő csonttövis megnyúlása vagy a rajta tapadó inak meszesedése - is képesek makacs torokfájdalmat okozni, mint ahogy a nyakcsigolya-betegségek egyik lehetséges tünete a torokfájás.
Idült garat- és torokgyulladást tud kiváltani a rossz gyomorszáj-működés és fokozott gyomorsavtermelés, illetve a refluxbetegség. Reflux esetén a gyomortartalom visszafolyik a nyelőcsőbe, és ott - esetleg a garatban és a gégében is - gyulladás alakul ki. A betegek sokszor panaszolják, hogy a torokégés, torokkaparás mellett állandó torokköszörülés is kínozza őket. Sokszor csiklandozó érzésről vagy tollpiheszerű idegentestérzésről is beszámolnak.
A beteg a nyelési mechanizmus zavarát nem is veszi észre, csak az állandó torokkaparás és köhécselés miatt megy el orvoshoz. Torokfájdalom és a torok- és garatképletek gyulladása lehet vérképző szervi betegségek részjelensége is. Ilyen esetekben természetesen az alapbetegség felderítése és kezelése a legfontosabb feladat. Gyakran az életmód megváltoztatására is szükség van, így ugyanis hatékonyan lehet kezelni például a refluxos tüneteket.
Nagyon jellegzetes viszkető, kaparó fájdalommal jár együtt az allergia vagy ételérzékenység is. Ilyenkor is az alapbetegséget kell kezelni, a megfelelő gyógyszerezésnek köszönhetően a torokpanaszok is hamar elmúlnak.
Gombóc a torokban
Pszichés feszültséggel együtt jár az izmok állandó feszültsége. A nyaki és gégeizmok állandó fokozott tónusa toroktájra lokalizált fájdalmat, idegentest érzést, ún. gombócérzést tud kiváltani. Ettől a stressz csökkentésével vagy a feszültséget okozó helyzetből való "meneküléssel" tudunk megszabadulni - igaz, ezt könnyebb mondani, mint megvalósítani.
Szintén lelki betegségekre, neurózisra vagy egyszerű rossz szokásra utalhat az állandó krákogás, köhécselés, torokköszörülés. Ilyenkor tüneti elváltozásra általában nem kell számítani, a lelki gondok kezelése azonban hosszadalmas folyamat.
A torok daganatos megbetegedései
A jóindulatú daganatok általában nem okoznak fájdalmat, többnyire tünetmentesek, de néha kisebb-nagyobb diszkomfort érzést okozhatnak. A rosszindulatú daganatok alattomosan fejlődnek ki, főleg a hosszú évek óta erősen dohányzó és rendszeresen alkoholt - főleg tömény alkoholt - fogyasztó emberek betegsége. A rosszindulatú daganatok általában előrehaladott stádiumukban okoznak fájdalmat. Az egyik jellegzetes tünet a fülbe sugárzó nyelési fájdalom és a nehezített szájnyitás.
A jóindulatú daganatok egyszerű sebészi eltávolítása általában megoldja a panaszokat. A rosszindulatú daganatos betegségek terápiáját fül-orr-gégész szakorvos, illetve onkológus határozza meg, kezelésük során szükség lehet sebészi beavatkozásra, besugárzásra és kemoterápiára egyaránt.
Repedtfazék-hang
A torok területén helyezkednek el a hangszálaink is. Ha a hang a tisztaságát elveszti, és zavaró zörejek kísérik, rekedtségről beszélünk. Annál rekedtebb lesz a hang, minél jobban elfedik azt a zörejek. A rekedtség jelentkezhet önmagában vagy felső légúti hurut tüneteként, náthával, köhögéssel együtt. Heveny hangszalaggyulladás legtöbbször megfázás, influenza, egyéb vírusok által okozott felső légúti gyulladással együtt jelentkezik. Ilyenkor a rekedtséget általában láz, hőemelkedés kíséri és gégetáji, valamint torokfájdalommal jár. A túlerőltetés teljesen egészséges torokban is okozhat átmeneti rekedtséget a nyálkahártya vérbősége folytán. A heveny gyulladások legtöbbször néhány nap alatt spontán gyógyulnak. Fontos a hangkímélet, valamint a bő folyadékfogyasztás. A folyadék ne legyen forró vagy túl hideg, és főleg szénsavas!
A hosszan tartó rekedtség hátterében legtöbbször krónikus gyulladásos folyamatok, környezeti ártalmak, dohányzás vagy hangszalag-bénulás, esetleg a hangszalagok sérülése áll.
A rekedtséget komolyan kell venni, ugyanis a háttérben állhat a gége jó- és rosszindulatú daganata is, így két-három héten túl tartó rekedtséggel szakorvoshoz kell fordulni!
Forrás: hazipatika.com