Kinek nem ajánlott a tehéntej?

  • egészség
  • 2019.01.03
    11:37
  • hazipatika.com
Hogy nekünk, embereknek mennyire van szükségünk állati tejek fogyasztására, vitatott téma, azonban kétségtelen, hogy vannak, akik egészségügyi okokból csak kis mértékben vagy egyáltalán nem részesülhetnek belőle: ők a laktózérzékenyek és a tejallergiások.

Laktózérzékenység

A laktóz a tejben található összetett tejcukor, amely nem tud közvetlenül felszívódni az emésztési folyamat során. Hogy képesek legyünk megemészteni, szervezetünk egy laktáz nevű enzimet termel. Ennek mennyisége csecsemőkorunkban a legmagasabb, az életkor előrehaladásával pedig fokozatosan csökken.

Létezik elsődleges és másodlagos laktózérzékenység. Az elsődleges, veleszületett igen ritka: ebben az esetben a szervezet már újszülött kortól kezdve egyáltalán nem termel laktázenzimet. Amikor az enzim a kezdetekben ugyan termelődik, de 3-6 éves kor után fokozatosan csökken és idővel akár teljesen meg is szűnik, akkor ezt az elsődleges laktózérzékenység későbbi formájának nevezzük.

A másodlagos, szerzettlaktózintoleranciagyakori: ilyenkor egy vékonybelet érintő betegség következtében jön létre az érzékenység. Ilyen betegség lehet például a cöliákia (lisztérzékenység), a Crohn-betegég, valamint egyes bélfertőzések, bélnyálkahártya-sérülések, valamint az antibiotikumos kezelések következményeképpen létrejött ideiglenes laktózintoleranciát is ide sorolhatjuk. Ebben az esetben ha az alapbetegség vagy -állapot megszűnik, vele együtt a laktózérzékenység is.

Tejallergia

Tejfehérje-allergia egészen más okból alakul ki, mint laktózérzékenység: akkor jön létre, amikor a szervezet az elfogyasztott tejben lévő fehérjét (kazeint) allergénként észleli, és kóros immunválasszal reagál rá. A tünetek egy része hasonló a laktózintoleranciánál tapasztaltakhoz: ez esetben is jelentkezhet hasi fájdalom, görcsök, puffadás, hányinger, hányás, hasmenés, fejfájás, de itt már jellemzőek a piros kiütések, foltok, a nyugtalanság, az alvászavarok, a szénanátha és az asztmás tünetek is.

Súlyosabb esetben akár az ajkak, a gége és a nyelv feldagadásával vagy akár keringési elégtelenséggel járó anafilaxiás roham is jelentkezhet, amely szélsőséges esetben életveszélyes, ezért azonnali beavatkozást igénylő állapottá válhat. Tejallergia esetén szigorú tej- és tejtermék-megvonás szükséges.

Állati helyett növényi tejek

Akik nem fogyaszthatnak állati eredetű tejtermékeket, pótolni tudják könnyen emészthető és egészséges növényi eredetű készítményekkel. Mivel napjainkban már széles körben elérhetőek a készen is kapható, különböző magokból, hüvelyesekből, gabona- és pálmafélékből készített termékek, mindenki megtalálhatja a saját ízlésnek megfelelőt.

A paletta színes, léteznek - és házilag is elkészíthetőek - például kókuszból, zabból, szójából, mandulából, mogyoróból, kölesből, mákból, dióból, rizsből készült növényi tejek, tejporok, túrók, tejszínek, margarinok, sajtok, habsprayk, joghurtok, krémek és főzőkrémek is.

Ha laktózérzékenyen vagy tejallergiásan is szeretnénk átélni a tejfogyasztás élményét, a növényi tejpótló készítményekkel zökkenőmentesen megtehetjük, méghozzá kellemetlen és fájdalmas mellékhatások nélkül.

Forrás: hazipatika.com

Legfrissebb