Három ok, ami miatt mégis jó sírni

  • életmód
  • 2017.04.09
    18:12
  • hazipatika.com
Több tudományos kutatás állítja, hogy a sírás igenis hasznos. Mondunk három okot, hogy miért.

Mind voltunk már ilyen helyzetekben: a főnökünk, a családunk, a párunk rajtunk vezeti le a dühét, az autónk felmondja a szolgálatot, pont akkor, ott és úgy verjük be a lábujjunkat, ahogy nem kellett volna - és ott szakad fel minden, amit egy időn át hurcoltunk magunkkal, de sosem hagytuk, hogy előtörjön.

Mielőtt azt mondanánk, hogy okkal fojtottuk vissza a sírást, gondolkodjunk el azokon a kutatásokon, amelyek arra mutatnak rá, hogy a sírás igenis hasznos.

Csökkenti a stresszt

A sírás hatására eltávozik a szervezetből az egyik hangulatváltoztató ásványi anyag, a mangán. William Frey biokémikus, a Crying: The Mystery of Tears című könyv szerzője szerint a könnyekben harmincszor több mangán van, mint a vérben. Természetesen vannak stresszoldó módszerek, amelyek könnyek nélkül is remekül működnek, de ha már elkezdtünk sírni, akkor ne hagyjuk abba, utána jobban fogjuk érezni magunkat.

Segít megerősíteni a kapcsolatokat

Azon elgondolkodtunk már, hogy a nők késő estébe nyúló sírásai miért fejeződnek be általában ugyanúgy? (Azzal, hogy azt mondják folyamatosan, hogy mennyire szeretik egymást?) A sírás megerősíti a barátságokat, főleg, ha mindez intim környezetben történik - állítja az Evolutionary Psychology szaklapban publikált kutatásában Oren Hasson evolúcióbiológus.

Hasson különféle érzelmi és szociális körülményekben kinyert könnyeket elemzett és oda lyukadt ki, hogy a sírás egy olyan evolúciós válasz, amellyel együttérzést és támaszt tudunk kérni a körülöttünk lévő emberektől.

Javít a hangulatunkon

És igazuk volt azoknak, akik azt mondták, hogy néha elég egy jó sírás ahhoz, hogy minden helyrejöjjön. Egyes kutatások rámutatnak arra, hogy az emberek mind fizikailag, mind fiziológiailag boldogabban érzik magukat némi sírás után. Miért van ez? A kutatók szerint azért, mert a sírás kiüríti a szervezetünkben felhalmozódott vegyületeket, az érzelmek mentális szabadjára engedése pedig segít abban, hogy jobban szembe tudjunk nézni az életünket megnehezítő fájdalmas szituációkkal.

Forrás: hazipatika.com

Legfrissebb