A változókor - Testsúlygyarapodás, alvászavarok és a ciklus változásai

  • egészség
  • 2017.04.09
    17:57
  • webbeteg.hu
A változókor a nők életének természetes szakasza, a hormonális átállás időszaka, melyben mind testi, mind lelki változások bekövetkeznek.

Testsúlygyarapodás

A szervezetnek változókorban kevesebb táplálékra van szüksége. Az évek során megváltozik az alkat – szintén a hormonháztartás miatt – a derék szélesebb, a has kerekebb, a fenék laposabb lesz, a mellek pedig nagyobbak és nehezebbek lesznek. A test kevesebb táplálékot igényel, a testsúly megtartása így igen nehéz. A fogyás is nehezebb. Aki változókorban annyit eszik, mint előtte, nagy valószínűséggel hízni fog – átlagosan évente egy kilót. Másrészt viszont a némi túlsúllyal rendelkező nők, rendszerint kevesebb kellemetlen változókori tünetet tapasztalnak. A zsírszövet ugyanis ösztrogént termel, ami a petefészkek csökkent hormontermelését részben pótolja.

A változókorban a testsúlygyarapodás elkerülése érdekében, legjobb átállni zsírszegény, kiegyensúlyozott táplálkozásra. A sok mozgás fitten tart, és serkenti a kalóriák égetését.

A csontok sűrűsége is csökken

A csontritkulás (osteoporosis) egy vázrendszeri megbetegedés, melyben a csontok tömege és sűrűsége csökken. A csontok idővel porózusak és törékenyek lesznek. Különösen a csigolyákat, a medencét és a combnyakat fenyegetheti a törés veszélye. Főleg a klimax után kell erre odafigyelni (kb. a nők 80 százaléka érintett).

A testi aktivitás segíthet az osteoporosis megelőzésében is, pl. az úszás vagy a biciklizés.

Milyen étrendet tartson be?

A legfontosabb a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás sok friss gyümölccsel, zöldséggel, illetve teljes kiőrlésű gabonafélékkel. Már fiatalkorban figyeljen oda a rendszeres kalcium-utánpótlásra!

Hetente legalább egy-két alakalommal fogyasszon tengeri halat, ami fontos D-vitaminforrás.

A menstruációs ciklus változásai

A hormonháztartás változókorban ingadozni kezd. A hormonális átállás nem egyenletes lefutású folyamat, hanem szakaszosan következik be. A legtöbb nőnél 40-45 éves kor között jelentkeznek rendszertelenségek a menstruációs ciklusban.

Sok nő szenved változókorban erős menstruációs panaszoktól, így erős vérzéstől és fájdalmaktól.

Rendszerint két menstruáció közt hosszabb szünet után jelentkeznek a panaszok. Ennek oka, hogy a méhnyálkahártya az ösztrogén hatásának elmaradása miatt megvastagodhat.

A premenstruációs panaszok is, mint pl. az ingerlékenység és lehangoltság változókorban fokozódhatnak. Az ösztrogén szint csökkenése miatt, ugyanis a szervezet kevesebb „boldogsághormont”, azaz endorfint termel.

Az alvászavarok és más panaszok is szintén súlyosbodhatnak a hangulat romlása miatt.

Alvászavarok

Az alvást változókorban gyakrabban zavarják meg hőhullámok. Az alvászavarok a leggyakoribb változókori panaszok közé tartoznak.

Német felmérések szerint a nők fele szenved éjszakai alvászavaroktól. Az alvászavarok száma az 50-59 életév között ugrásszerűen nő. Az idősebb emberek gyakran nem érik el a mély alvás szintjét, és könnyebben fel is ébrednek zajok vagy más zavaró tényezők hatására. A megkérdezett nők többsége, az alvászavarokat tartja a legkellemetlenebb változókori panasznak, melyek esetében nem pusztán hőhullámokról van szó, annál sokkal többről, mely más panaszokkal is összefüggésbe hozható.

Egy osztrák tanulmány szerint, a változókori alvászavarok sok esetben hormonális változásokkal, első sorban az ösztrogénszint csökkenésével állnak összefüggésben. Az ösztrogén ugyanis az agyi anyagcsere-folyamatokra is hatással van, a mélyalvás fázisát éppúgy elősegíti, mint a REM-szakaszt, amely az álmodás és a napközbeni élmények feldolgozásának fázisa.

Változókorban gyakran zavarják meg hőhullámok az alvást.

Ezek mellett a gondok, a félelmek és a depresszió is vezethet éjszakai felébredéshez.

Beszélje meg gondjait párjával, barátnőivel, vagy vezessen naplót. Estére csak könnyű ételeket fogyasszon, és a relaxációs technikák is sokat segíthetnek.

Forrás: webbeteg.hu