Zöldségek, amelyek egészségesebbek főve

  • egészség
  • 2018.10.20
    03:47
  • hazipatika.com
A közhiedelem úgy tartja, hogy a zöldségek nyersen, az eredeti formájukban fogyasztva a legegészségesebbek. Ez nem fedi minden esetben a valóságot.

Sárgarépa

Ilyen például a sárgarépa, akár a hagyományos, nagyobb répákról, akár a zsenge bébirépáról van szó. A répa főzés, illetve párolás után több béta-karotint bocsát ki, amelyet aztán a szervezetünk A-vitaminná alakít. Ez a vitamin elengedhetetlen a látás, a bőr, illetve azimmunrendszeregészségéhez.

Leveles zöldségek

A sötét színű leveles zöldségek is hasznosabbak párolva a szervezet számára. A kelben, amellett, hogy magas a rosttartalma, oxálsav is található, amely nagy mennyiségben fogyasztva irritálhatja a veséket és a gyomrot, ezért ha sok ilyesmit eszünk, a leveleket mindig pároljuk vagy fonnyasszuk meg. A spenótban is van oxálsav, de a lebontását könnyeden megoldhatjuk hevítéssel - de persze ha néha a salátánkba egy-két nyers bébispenót-levél is kerül, attól még nem lesz semmi bajunk. Ugyanakkor a párolt spenótból nagyobb mennyiségben tud cinket, kalciumot, vasat, fehérjét és vitaminokat is felvenni a szervezet.

Spárga

A spárgát nyersen is nyugodtan megehetjük, de párolva, főzve sokkal táplálóbb. Hő hatására a benne lévő tápanyagok és antioxidánsok felszívása sokkal egyszerűbbé válik a szervezet számára. Ráadásul párolva finomabb is, mint nyersen.

Paradicsom

A paradicsomot is gyakrabban fogyasztjuk nyersen, mint főzve, és ezzel nincs is baj - egyébként valójában nem is zöldség, hanem gyümölcs, de szinten mindenki zöldségféleként tartja számon. A benne található likopin nevű értékes antioxidáns védi a szívet és kutatások szerint segíthet megelőzni több rákfajta, például a hererák kialakulását is - és főzés vagy sütés után sokkal nagyobb mennyiséget tud belőle felvenni a szervezetünk.

Padlizsán

A padlizsánt nem igazán eszik nyersen sehol, és ez jól is van így, mivel szolanin nevű toxikus anyagot tartalmaz, amely gyomorbántalmakat okozhat. Ennek elkerülése érdekében inkább süssük vagy főzzük meg.

Babcsíra

Szintén érdemes megpárolni vagy megpirítani, mert nyersen káros baktériumokat tartalmazhat, hiszen a csíráztatás folyamatához meleg, nedves környezetre van szükség, ami a szalmonella és az E.coli-baktériumok szaporodásához is ideális táptalajt kínál.

Forrás: hazipatika.com

Legfrissebb