A világ egyik vezető dohánykereskedője, az Universal Leaf Tobacco (ULT) konferencián bemutatott adatai szerint az elmúlt húsz év abszolút csúcsát a 2012-es év tartja, ebben az évben összesen 6395 milliárd szálat gyártottak a világ dohánygyártói.
A globális gyártás csaknem negyven százalékát Kína adja, az ázsiai ország 2017-ben 2325 milliárd darab cigarettaszálat állított elő. Az elmúlt húsz évet tekintve Kína összesítve 1,9 százalékos növekedést ért el a cigaretta-kibocsátás területén úgy, hogy a világ többi részén 1997 óta összesen 0,5 százakkal csökkent a termelés.
Az elmúlt tíz év kínai trendjére a folyamatos növekedés volt jellemző 2014-ig, az ebben az évben előállított 2585 milliárd darabos kibocsátás után ebben az országban is csökkent valamelyest a termelés - olvasható ki az ULT adataiból. A jelentés szerint a Kínán kívüli gyártás tavaly 3570 milliárd szálat tett ki, ami csaknem 440 milliárd szállal kevesebb, mint az abszolút csúcsot jelentő 2008-as 4010 milliárd darabos előállítás.
A világszerte csökkenő cigarettatermelés- és fogyasztás a piaci jelzések szerint nem ad okot aggodalomra a gyártóknak, illetve a dohánytermelőknek. A prognózisok azt mutatják, hogy a jövőre várható további termeléscsökkenés ellenére egyensúlyban van a keresleti és a kínálati piac - hangzott el a konferencián.
Az AFP francia hírügynökség idén májusban készített összeállítása szerint a cigarettaeladások értéke éves szinten több mint 680 milliárd dollár (185 ezer milliárd forint). A világ dohányosai körülbelül 5,7 ezer milliárd cigarettára gyújtanak rá évente, ami percenként csaknem 11 millió cigarettát jelent.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint jelenleg nagyjából egymilliárd ember, vagyis a világ népességének csaknem hetede tartozik a dohányzók közé. Kína a világ legnagyobb dohányfogyasztója: az 1,3 milliárd fős lakosságból csaknem 315 millióan dohányoznak, ami a globális cigarettafogyasztás több mint egyharmadát teszi ki.