Babér: levele is, olaja is gyógyít

  • egészség
  • 2018.08.18
    18:08
  • hazipatika.com
A babér Kis-Ázsiában és a Földközi-tenger vidékén előforduló örökzöld cserje. A felül fényes, alul matt, bőrszerű, lándzsa alakú leveleknek jellemző fűszeres szaguk van, és kesernyés ízűek. Illóolajat, csersavat és keserű anyagot tartalmaznak.

Több országban az orvosok hippokratészi esküje így kezdődik: "Apollóra, az orvosra esküszöm..." A legenda szerint Apollónak, a görög gyógyászat istenének köszönhetjük a babérfát. Apolló beleszeretett egy csodálatos nimfába, Daphnéba, de a nimfa nem viszonozta érzelmeit. Amikor Daphné könyörgött az isteneknek, hogy szabadítsák meg szerelmes üldözőjétől, azok babérfává változtatták. A reménytelenül szerelmes Apolló a fát szentnek nyilvánította és a kitűnő költőknek és katonáknak babérkoszorút adományozott. A rómaiak a császárok fejét övezték babérral. A nagy költőket még ma is koszorús költőknek hívják.

Babérlevél gyógyhatásai

Galenus római orvos sokféle betegség gyógyítására találta hasznosnak a babérlevelet és a babérbogyót, de különösen az ízületi gyulladásra. Európában a XVII. században szintén ízületekre és a méh mindenféle betegségeire, mint a menstruáció előrehozatalára, a szülés meggyorsítására, a vajúdási fájdalmak enyhítésére használták. A népi gyógyászatban nyugtatónak, emésztés- és étvágyserkentőnek, gyomorerősítőnek, vizelethajtónak, füstölőnek, a bogyóiból nyert olaját pedig bedörzsölésre, bőrgyulladások, kiütések lohasztására, féregtelenítésre használták.

Napjaink háztartásában leginkább fűszereink között tartjuk számon, ahol levesek és párolt készítmények között főzve, természetes hatásai csupán nyomokban érvényesülnek. Gyógyhatásai között a babérolaj nyugtató hatását tartják számon. Forrázatát belsőleg, külsőleg pedig fürdővízbe téve az idegeket elernyesztő és az alvást segítő tulajdonságát tapasztalták.

A legtöbb aromás fűszerhez hasonlóan, a babérlevél olaja elpusztítja a betegségeket okozó baktériumokat és gombákat. A babér nem elég hatékony fertőtlenítő orvosi kezelések esetén, ám kisebb háztartási baleseteknél a friss gyógynövény külsőleg használható. Számos mai füvészkönyv ajánlja a babérolajos bedörzsölést ízületi gyulladások kezelésére, jóllehet a modern tudomány egyértelműen nem bizonyította gyulladásgátló hatását. Ennek ellenére a Közel-Keleten pálinkába kevert babérfőzetet dörzsölnek a fájó ízületekre.

Kevésbé ismert a babér csótányriasztó hatása. A konyhában rohangáló csótányok látványa sokaknak mindennapi stresszforrást jelent. A babérban található vegyületnek (cineol) csótányriasztó hatása van. A kellemetlenkedő rovarok ellen érdemes szétmorzsolt babérlevelet szórni a konyhába.

Számos monda fűződött hozzá, jótékony mágikus erővel ruházták fel a babérfát és a levelét. Úgy tartották például, hogy véd a villámlás ellen, sőt, nemcsak a természet erői, hanem a gonosz földi megjelenései, a boszorkányság, a fekete mágia, az ördögi rosszakarat ellen is. Úgy vélték, a segítségével közelebb kerülhetnek a jövő titkaihoz, ezért jóslásokhoz is használták, áldozati tüzet gyújtottak vele, és a tűz pattogásából igyekeztek kihallani a sorsukat. A papi jósok babérlevelet vettek a szájukba, hogy segítse őket a tisztánlátásban, és az igazmondó jóslat megfogalmazásában.

Forrás: hazipatika.com

Legfrissebb