A nyári időszakban a strandolás igényli a legnagyobb körültekintést, ha szeretnénk megelőzni a nyilvános helyeken ránk váró kellemetlen meglepetéseket. „Uszoda – és medencehasználatot követően mindig érdemes lezuhanyozni, és szárazra törölközni. Ne maradjon rajtunk nedves alsónemű, hiszen a fülledt környezet ideális táptalaj a hüvelyi panaszokat okozó baktériumok számára. Külön törölközőt használjunk a napozáshoz és a tisztálkodáshoz” – javasolja dr. Pohl Ákos, a Czeizel Intézet szülész- nőgyógyász szakorvosa.
A homokos, füves talajon kellemes érzés mezítláb sétálni, de a nyilvános toalettre, zuhanyzóba ne induljunk el papucs nélkül - számos gombás fertőzéstől kímélhetjük meg magunkat. Mosdóhasználat közben ügyeljünk arra, hogy a WC ülőkéjével ne érintkezzen a bőrünk, és lehetőleg készüljünk nedves törlőkendővel is. Az esztétikai felkészülést minimum 24 órával a fürdőzés előtt ejtsük meg, hiszen a bőr szőrtelenítést követő érzékenysége és az esetleges felszíni sérülések szintén gyulladáshoz vezethetnek.
Menstruáció idején lehetőleg kerüljük a vízi élményeket, mivel ilyenkor sokkal fogékonyabbak vagyunk a fertőzésekre, a tampont pedig cseréljük a szokásosnál gyakrabban. A hőségben általános jótanács, hogy rossz minőségű, műszálas, túl szoros fehérneműk helyett válasszunk pamut alsóneműt és lenge ruhadarabokat.
„A leggyakrabban előforduló, nőket érintő megbetegedés a kellemetlen, égő, viszkető tünetekkel járó hüvelygombásodás” – figyelmeztet a szakember. „A fertőzés kialakulásért a nem megfelelő intim higiénia mellett felelős lehet a szénhidrátdús étrend, bizonyos antibiotikumok vagy akár kezeletlen cukorbetegség is.” A tévhitekkel ellentétben nyári betegség a hólyaghurut, vagy más néven a felfázás is: a bakteriális eredetű fertőzésnek a hideg tulajdonképpen csak segítséget nyújt az immunrendszer legyengítésével. Meglepő lehet, de a táplálkozásunk minősége is befolyásolhatja intim egészségünket. Hüvelyi panaszok esetén kerüljük a cukros ételeket, az élesztőt és mellőzzük az alkoholfogyasztást.”
„A hüvelygomba kezelésére vény nélkül is kaphatók különböző kúpok, tabletták és kenőcsök, de ha nem vagyunk biztosak a betegség eredetében, vagy a tünetek között alhasi fájdalom és láz is jelentkezik, feltétlenül forduljunk orvoshoz!” – mondja dr. Pohl Ákos.