Természetesen vannak olyan szűrővizsgálatok, melyeket nemtől függetlenül érdemes évente vagy kétévente elvégeztetni (ha kiderül valamilyen probléma vagy diagnosztizált betegségünk van, akkor gyakrabban is), ezek közé tartozik például a vérnyomásmérés, a vércukor- és a koleszterinszint ellenőrzése. A testsúly változásait, a BMI-t, a haskörfogatot is érdemes folyamatosan figyelemmel kísérni, egyrészt mert ezeknek az értékeknek a változásai akár súlyosabb betegségekre is utalhatnak. Az évenkénti fogorvosi ellenőrző vizsgálatot is érdemes elvégeztetni, erre különösen nagy szükség van akkor, ha valaki gyermeket vár.
A fiatalabb nőknél érdemes legalább egyszer szűrővizsgálatot kérni a szexuális úton terjedő betegségek kiderítésére, és az is fontos, hogy a hormonrendszer esetleges zavarait időben kiderítsük. Ez ugyanis hozzájárulhat az egészséges fogantatáshoz (ha netán baj van, akkor ahhoz, hogy megfelelő terápiával kezelni tudják).
Az idősebb nők esetében az egyik legsúlyosabb probléma a csontritkulás lehet, ezért az ötven év felettieknek mindenképpen érdemes megbeszélni a csontdenzitás-mérés szükségességét az orvosukkal, a 65 éven felülieknek pedig el is kell végeztetni ezt a vizsgálatot.
A daganatos betegségek szempontjából a nőknek különösen oda kell figyelniük a méhnyak-, petefészek-, illetve mellrák elleni küzdelemre. Már huszonéves kortól érdemes rendszeresen (legalább háromévente) elvégeztetni a méhnyakrákszűrést. Az emlőrákkal kapcsolatban eltérőek a szakmai vélemények, egyesek szerint elegendő, ha az ötven év felettiek mennek rendszeresen mammográfiára, de azoknál, akiknek a családjában előfordult már emlőrákos eset, már fiatalabb korban is szüksége lehet erre. Érdemes erről egyeztetni az orvosunkkal, és nem szabad elfeledkezni a rendszeres önvizsgálatról sem.
A nőket azonban nemcsak ezek a daganatos betegségek veszélyeztethetik, hanem például a vastagbél- és a tüdőrák is gyakori náluk, ezért ezekre is érdemes szűrővizsgálatokat kérni, különösen az ötven év felettieknél, vagy azoknál, akiknél fokozott rizikó van ezek kialakulására (például családi halmozódás, dohányzás vagy egyéb daganatos betegségek).
Forrás: hazipatika.com