Így lehet túllendülni a mélyponton

  • életmód
  • 2018.04.09
    18:23
  • hazipatika.com
Sokan ódzkodnak attól, hogy belevágjanak egy életmódváltásba, míg mások menet közben érik el a holtpontot, ahonnan talán már nincs visszaút. Akad azonban néhány nyomós érv, amely segíthet átlendülni a nehéz időszakokon.

"Általánosságban úgy számolhatunk, hogy egy életmódváltás során körülbelül 2-3 hónap az, amíg sikerül a régi, berögzült, rossz szokásainktól megszabadulni, és kialakítani új, az egészségünk megőrzését szolgáló szokásokat. Ez az időszak tanulási időszaknak tekinthető, nem várható el, hogy mindent tökéletesen csináljunk, hiszen ilyenkor szembesülünk a nehézségekkel, buktatókkal" - mutatott rá Bodon Judit, a NoSalty dietetikus szakértője. Nem véletlen, hogy a HáziPatika.com két életmódváltó újságírója, Andi és Sanyi is egy 3 hónapos időszak során igyekszik jobbá tenni az életvitelét.

Persze a változásokat nem mindig könnyű elviselni, Andi például saját bevallása szerint húsvétkor többször inkább a boldogságot választotta afogyókúrahelyett. Az ilyen és ehhez hasonló mélypontok esetén érdemes kissé átgondolni magunkban, miért is kezdtünk bele az egészbe. Rövid távon úgy tűnhet, hogy választanunk kell az örömök és a túlsúly leadása között, hosszú távon viszont csak optimális testsúllyal lehetünk igazán boldogok. A kelleténél magasabbtesttömegindexugyanis számos betegség forrásává válhat életünk során.

Szív- és érrendszeri betegségek

A nagyobb testtömeg mozgatása nagyobb munkára készteti a szívünket is, ami igencsak megnöveli a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásának kockázatát. E téren a magas vérnyomás éppúgy megemlíthető, mint a szívinfarktus.

2-es típusú diabétesz

A túlsúly az inzulinrezisztencia egyik fő rizikófaktora. Bár az IR életmódbeli változtatásokkal még visszafordítható, az abból kifejlődő 2-es típusú cukorbetegség viszont élethosszig tartó kezelést igényel. Fokozza a veszélyt, hogy az állapot rendszerint tünetszegény formában jelentkezik, ezért gyakran már csak akkor fedezik fel a bajt, amikor valamilyen szövődmény is kialakult.

Elszigeteltség és depresszió

Különösen gyerekkorban érhető tetten, hogy a kövér gyerekeket a társaik kicsúfolják, kiközösítik. Egyben az is gyakori, hogy a túlsúlyos emberek önként hanyagolják a szociális életüket, mivel szégyellik a külsejüket és azt, hogy a mozgást igénylő programokban nem tudnak olyan módon részt venni, ahogy szeretnének. A társadalmi kirekesztettség a pszichés betegségek melegágya, beleértve a depressziót is.

Hogyan hat azelhízása mozgásszervekre és a daganatos kórképekre? Miként kapcsolhatók a felesleges kilók a meddőséghez és a csökkent nemi vágyhoz? Milyen tényezők fenyegetik a túlsúlyos emberek bőrének egészségét? A további kockázatokról a NoSalty cikkében olvashat részletesen.

Forrás: hazipatika.com