Sok helyen az ünnepi asztal elengedhetetlen része a töltött káposzta, de a káposztából készíthetünk levest, egytálételt és főzeléket, sőt még süteményt is! Mivel igen sokféleképpen felhasználható, még az is talál a fogára való káposztás ételt, aki egyébként nem rajong annyira a zöldségekért.
Miért olyan népszerű a káposzta?
A káposzta nemcsak azért lehet népszerű, mert kedvező az ára és hazánkban is könnyen elérhető: a kutatók szerint az egyik legegészségesebb zöldségféle, mely számos betegség kialakulásának kockázatát csökkentheti.
A káposztában több tucat különböző flavonoid és fenol található, melyek antioxidáns hatásuknak köszönhetően védik a szervezetünket az oxidatív stressz és a káros szabadgyökök okozta károsodásoktól.
A káposzta rendszeres fogyasztása éppen ezért segít megelőzni a szív- és érrendszeri panaszokat és bizonyos daganatos betegségeket is. Különösen a húgyhólyag-, a vastagbél- és a prosztatarák ellen lehet hatásos a káposzta, a benne található, kéntartalmú hatóanyagnak, a szinigrinnek köszönhetően.
A káposzta nagyszerű forrása a K-, a C- és a B6-vitaminnak, valamint a mangánnak és a káliumnak, emellett pedig rostokat is tartalmaz, melyek nélkülözhetetlenek a megfelelő emésztéshez. Ráadásul, annak ellenére, hogy mennyi hasznos tápanyagot tartalmaz, a káposzta kalóriatartalma igen alacsony, így a diétázóknak is érdemes beépíteni az étrendjük be ezt a zöldséget!
Lila káposzta, a szívünk védője
A káposztában – különösen annak lilás színű változatában – nagy mennyiségben találhatóak olyan hatóanyagok (melyek pl. a zöldség színét is adják), amelyek kiegyensúlyozóan hatnak a koleszterinszintre, csökkentik a vérzsírszintet, így annak a kockázatát is, hogy érszűkületet okozó plakkok alakuljanak ki. A káposzta összetevői segítenek megőrizni a vérerek rugalmasságát is.
Bár a káposztáról sokan úgy tartják, hogy nehezen emészthető és megterheli a gyomrot, valójában kifejezetten jót tehet az emésztésünknek (természetesen vannak olyanok, akik nem „bírják” annyira a káposztát, vagy a vele rokon, egyéb úgynevezett keresztesvirágzatú zöldségeket), különösen ha egészségesebb módon van elkészítve. A káposztában ugyanis olyan hatóanyagok is vannak, melyek jótékonyan hatnak a gyomrot, illetve a beleket borító nyálkahártyára, és hozzájárulhatnak például a fájdalmas gyomor- és nyombélfekélyek gyógyulásához.
Nem árt az óvatosság
Bármennyire is egészséges a káposzta, az érzékenyebb gyomrúaknak nem árt óvatosnak lenni vele. Érdemes kerülni a káposztát és a hozzá hasonló zöldségeket (pl. a brokkolit, karfiolt) azoknak, akiknek gyakran van hasmenése, mert rosttartalmuk és gázképző összetevőik irritálhatják az egyébként is igénybe vett bélrendszert.
Forrás: egeszsegkalauz.hu