Életmódtippek pikkelysömörben szenvedőknek

  • életmód
  • 2018.03.06
    18:15
  • webbeteg.hu
A pikkelysömörben (psoriasisban) szenvedő betegeknek különösen fontos odafigyelniük egészségükre, a normál testsúly megtartására és bizonyos rossz szokások, káros szenvedélyek mellőzésére.

Az alábbi életmódtanácsok és a megfelelő terápia betartásával az érintettek sokkal jobban kordában tarthatják betegségüket, és a betegség életminőségükre gyakorolt befolyása is jelentősen csökken. Az egészséges életmód ráadásul más betegségek kialakulásának a kockázatát is csökkenti, úgymint például a szív- és érrendszeri betegségekét és a cukorbetegségét (diabetes).

Ideális esetben a beteg tudja kezelni a stresszt, megtartja egészséges testsúlyát, nem dohányzik, alkoholt pedig legfeljebb csak mértékkel fogyaszt. A rossz szokások a psoriasisos betegekre, állapotukra különösen rossz hatással vannak.

Stresszkezelés. Az érzelmi stressz feltehetően összefüggésbe hozható a psoriasis kialakulásával, továbbá szerepet játszhat a tünetek fellángolásában és a viszketés jelentkezésében. Legtöbben nem tudják elkerülni a stresszt, de számos módszer létezik, melyek segítségével kezelni lehet azt. Kiváló eszköze a stressz csökkentésének például a sport. Sokaknak hasznára válik például a jóga, a thai-chi, a pilates vagy a meditáció. De sokat segíthet az is, ha problémáit megbeszéli olyan személlyel, akiben megbízik.

Tartsa a normál testsúlyát! Amennyiben túlsúlyos, adja le a plusz kilókat! Sok pikkelysömörös beteg hajlamos az ülő életmódra, inkább ülve végezhető tevékenységekkel foglalkoznak, ezért a súlygyarapodásra hajlamosabbak. A túlsúlyosság miatti bőrredők megnehezítik az érintett területek kezelését.

Ne dohányozzon! Tanulmányok szerint a dohányzás növeli a psoriasis kockázatát. A dohányzás a szív- és érrendszeri betegségek ismert kockázati tényezője, különösen, ha hosszú ideje dohányzó erős dohányosról van szó. A dohányzás a terápia sikerességét is befolyásolja. Hagyja abba a dohányzást, kérjen tanácsot és segítséget orvosától a leszokáshoz!

Ne fogyasszon alkoholt! A túlzott alkoholfogyasztás a pikkelysömör egyik rizikófaktora, és bizonyos gyógyszerek hatását – beleértve a psoriasis kezelésére szolgáló gyógyszerekét is – megváltoztatja. Feltétlenül tájékozódjon orvosánál vagy gyógyszertárban ezekről a hatásokról! Kerülje az alkoholfogyasztást!

A koleszterinszint rendezése: A krónikus betegségben szenvedőknél gyakori probléma a magas koleszterinszint vagy az egészségtelen koleszterinprofil (a káros koleszterin magas aránya). Ez alól a psoriasisos betegek sem kivételek.

Mit tehet még bőre állapotának javítása érdekében?

Néhány dolog, ami segíthet a betegséggel járó bőrtüneteken.

Csak akkor mosson kezet, ha szükséges! Alaposan törölje meg a kezeit kézmosás után, majd kenje be kézkrémmel vagy gyógyhatású ápolókrémmel. A gyakori mosakodás kiszárítja a bőrt. Normál esetben elegendő naponta egyszer fürödni vagy zuhanyozni.

A víz hőmérséklete ne legyen túl meleg! Szappan helyett használjon inkább olyan tisztálkodó szert, ami nem lúgosítja a bőrt.

Törölközéskor erős dörzsölés helyett finoman itassa fel bőréről a nedvességet, de közben ügyelve az alapos szárítkozásra. A psoriasisos bőrfelületeket ne dörzsölje, ne irritálja! Hajmosás során se dörzsölje erősen, ne vakarja a fejbőrét!

Viseljen kesztyűt mosáshoz, mosogatáshoz, házimunkákhoz, kerti munkákhoz és minden olyan tevékenységhez, amelynek során a bőrét irritáló anyaggal kerülhet kapcsolatba.

Ha a lábán van psoriasisos elváltozás, akkor különösen ügyeljen arra, hogy lábát tisztán és szárazon tartsa, hogy elkerülje a baktériumok és gombák elszaporodását. Cipőben, csizmában viseljen pamut zoknit, meleg időben pedig időjárástól függően lehetőség szerint szandált vagy nyitott cipőt.

Bár a mértékletes és minden óvintézkedést betartva történő napozás sok páciensre jó hatással van, a napégés minden körülmények között kerülendő! Ezért nyáron 11 és 16 óra között ne tartózkodjon a napon és mindig használjon napvédő készítményt, viseljen megfelelő ruházatot!

A körömápolásról

A psoriasis az ujjak és a lábujjak körmeit is érintheti. Ilyenkor a körmökön lyukak, berepedezések, töredezések, kiemelkedések láthatók. A körmök károsodásának mértéke csökkenthető az alábbi módon:

  • A psoriasisos körmök hajlamosabbak a bakteriális és gombás fertőzésekre. Nyírja rövidre a körmeit, és használjon körömreszelőt.
  • Kerülje a lúgos szappanok használatát kéz- és lábmosáskor, mosakodás után alaposan szárítkozzon meg, a körmeit is beleértve.
  • Kezei és körmei védelmére takarításhoz, kerti és házi munkákhoz, szükség esetén sporthoz viseljen kesztyűt.
  • Ha a lábujjkörmeit érinti a betegség, akkor szükség szerint viseljen cipőt.
  • Ha strandra vagy uszodába megy, viseljen fürdőpapucsot vagy fürdőcipőt.

Táplálkozási tanácsok, étrend psoriasisos betegeknek

Több kutatás támasztja alá, hogy a szervezet megfelelő tápanyagellátása is hatással van a jellegzetes bőrtünetek fellángolására.

Az étrend kialakításának alapelve, hogy táplálákunkban minél magasabb legyen egyes vitaminok, ásványi anyagok és egyéb tápanyagok szerepe (D-vitamin, Omega-3), ezért fogyasszon minél több zöldséget, gyümölcsöt, halat. Kerülje azonban a gyulladásos folyamatokat elősegítő ételeket (pl. vörös hús, alkohol, tej, finomított cukor).

Forrás: webbeteg.hu