A sok koffein ezt teszi a szervezettel

  • egészség
  • 2018.02.20
    20:47
  • hazipatika.com
A kávéfogyasztásnak számos egészségügyi előnye lehet, azonban ezen a téren is kulcsfontosságú a mértékletesség. Ha ugyanis túlzásba visszük a kávézást, akkor kellemetlen mellékhatásai lehetnek.

Túlságosan felpörgünk

A kávé stimulálja a központi idegrendszert, blokkolja az adenozinreceptorokat, miközben serkenti az adrenalin, a dopamin és a glutamát termelődését. Ez izgatottságot, szorongást, remegést, megemelkedett szívritmust, ingerlékenységet, rosszabb esetben akár dührohamokat is kiválthat. Ilyen esetekben vagy érdemes csökkenteni a kávéfogyasztást, vagy váltsuk a napi kávéadagunk felét koffeinmentesre.

Napközben elfogy az energiánk

A kávéból, illetve a koffeinből nyert energia valójában hamis, vagyis csak időszakos. Minél több kávét iszunk, annál jobban hozzászokik a szervezetünk, emiatt egyre nagyobb mennyiségre lesz szükségünk belőle, hogy frissek és éberek maradjunk. Szervezetünk a valódi energiát az ételekből nyeri, ezért inkább arra figyeljünk, hogy olyasmiket együnk, amik nem okoznak erős vércukorszint-ingadozást, ezáltal pedig hirtelen fellépő fáradtságot.

Folyton sürgető ingerek

A kávé vízhajtó hatású, ezért megnövelheti a vizeletürítés gyakoriságát, különösen azoknál, akik egyébként nem rendszeres kávéfogyasztók. Kutatások szerint bár technikailag a kávé nem dehidratál, ha nem fogyasztunk mellé kellő mennyiségű folyadékot, akkor kiszáríthatja a szervezetet. Legjobb, ha a kávé mellé vizet iszunk, valamint eszünk is egy keveset, mert így lelassul a folyadék mozgása az emésztőrendszerben, ezzel együtt pedig lassabban jut el a húgyhólyaghoz.

Tikkel a szemünk

A hirtelen, szinte a semmiből jelentkező szemtikkelésnek gyakran a túlzott koffeinbevitel áll a hátterében. A York Egyetem kutatása szerint a koffein serkenti a szerotonin és a noradrenalin termelődését, márpedig ezek a hormonok fokozzák az izmok és az idegek reakcióképességét.

Forrás: hazipatika.com

Legfrissebb