Szűz Mária első lourdes-i jelenésének emléknapja Szent II. János Pál pápa kezdeményezésére 1993 óta a betegek világnapja is.
A világnap alkalmából a pápa évről évre üzenetet intéz a hívekhez. Ferenc pápa az idei világnapra többi között azt írja, hogy az "egyháznak a szükséget szenvedők és betegek iránti anyai hivatása kétezer éves története során konkrét formákat öltött (.) Az egyház képe mint "tábori kórház", ahova befogadnak mindenkit, akit megsebzett az élet, kézzelfogható valóság, hiszen a világ egyes tájain csak a misszionáriusok és az egyházmegyei kórházak gondoskodnak az emberekről."
Az egyházfő kitér arra: a múlt öröksége segít megtervezni a jövőt, például, hogy megóvjuk a katolikus kórházakat "az anyagias szemlélettől", amely az egész világon a piac részévé teszi az egészségügyet, és így végül kizárja belőle a szegényeket.
Az okos szervezés és a szeretet azt kívánja meg, hogy a beteg méltóságát tartsák tiszteletben, és mindig ez álljon a gyógyítás középpontjában. "Ezeket az elveket kell követniük azoknak a keresztényeknek is, akik állami intézményekben dolgoznak, és akiknek szolgálatukkal az evangéliumról kell hiteles tanúságot tenniük" - teszi hozzá az egyházfő.
A hagyomány szerint 1858. február 11-én Szűz Mária megjelent a 14 éves Bernadette Soubirous-nak, majd február 15-én a sziklabarlangban csodatevő forrás fakadt. A csoda helyén 1876-ban templomot építettek, amelynek IX. Pius pápa bazilika címet és előjogokat adományozott.
Lourdes-ban a zarándokok száma évente több mint félmillió, hitüket erősíti az, hogy időről időre előfordulnak - a helyi orvostudományi iroda vizsgálatai szerint is - tudományos módon megmagyarázhatatlan gyógyulások.
A világnap célja Szent II. János Pál pápa meghatározása szerint az, hogy "Isten egész népe kellő figyelmet szenteljen a betegeknek, és segítse elő a szenvedés megértését".