1. Dohányzás
Köztudottan károsítja a tüdőt, a szívet és a májat, de a legújabb kutatások szerint a bőrt is öregíti. A cigaretta füstje miatt kevesebb oxigén jut be az arcbőröd sejtjeibe, ami bőrszárazságot, pigmenthiányt, ráncokat, de akár pikkelysömört is okozhat. Sőt: a láncdohányosok arcán megfigyelhető a száj körüli ráncok megvastagodása is – ez többek között a füst kifújása miatt alakult ki.
2. Ételek
Vannak olyan ételek, amelyek krónikus puffadást, gyulladást okozhatnak a testben: ezek a különböző ételolajak, a vörös húsok, a fehér kenyér, valamint a cukros és a feldolgozott ételek többsége. Hogy ezt elkerülhesd, érdemes Omega-3 zsírsavban gazdag élelmiszereket, például szárnyasokat, halféléket, magvakat, avokádót és olívaolajat fogyasztanod.
3. Szemránckrémek mellőzése
Egy jó szokás, amit érdemes minél korábban elkezdeni. A bőrgyógyászok egyöntetűen azt ajánlják, hogy már a húszas éveink elején kezdjük el a szemránckrémek használatát, mert az egész testünkön ott a legvékonyabb a bőr – és ott alakulhatnak ki a legkönnyebben a ráncok.
4. Mozgáshiányos életmód
Míg a túlzott sportolás és a nagymértékű fogyás bizonyítottan csökkenti a kollagén mennyiségét, heti 3 × 1 óra sport csak kiűzi a baktériumokat, megtisztítja az arcbőrt a szennyeződésektől és segít fenntartani a bőr feszességét.
5. Rossz minőségű sminktermékek
Bár smink elfedi az apróbb bőregyenetlenségeket, az idő múlásával meglátszik az arcon, hogy milyen minőségű termékeket kentél az arcodra. Nem mindig a legdrágább a nyerő, de a legolcsóbb sem a legjobb választás, főleg, ha érzékeny a bőröd.
6. Hormonok
A HGH – azaz a növekedési hormon – és a kollagén termelése az idő múlásával folyamatosan csökken, ezért természetes, hogy az arcbőr megereszkedik, a bőr pedig vékonyabbá válik. A folyamatot egészséges étkezéssel, mozgásban gazdag életmóddal, tudatos bőrápolással, szépségvitaminokkal és különböző kozmetikai kezelésekkel lehet lelassítani.
7. Napozás
Tudjuk, hogy a nagy tél után már alig várod a napozást; de nyáron sem érdemes egész nap süttetned magad! A túlzott napsütés a pigmentek károsodáshoz, valamint a májfoltok kialakulásához vezethet, de a nem megfelelő UV védelem elmulasztása esetén a bőrrák megjelenésének kockázata is igen magas.
8. Kevés alvás
Egy új kutatás szerint az amerikai nők harmada nem alszik eleget – reméljük, te rendesen kipihened magad! Hogy miért is fontos legalább 8 órát aludni? Az átvirrasztott éjszakák negatív hatással vannak a szervezetre: többek között gyengül az immunrendszer, növekszik a plusz kilók rizikója, romlik a memória és az agy teljesítménye – ráadásul száraz, fakó és ráncos lesz az arcbőr is.
9. Alkohol
„Természetes egészségkárosító” – csak így emlegetik a dermatológusok, hiszen a magas alkoholtartalom dehidratálttá teszi az arcbőrt, elősegíti a rosacea (a kivörösödött bőr) és az akné kialakulását, valamint a gyulladások megjelenését is rendkívül „támogatja”. Ha kevesebb alkoholt iszol, a szervezeted (és az arcbőröd) meghálálja majd – a tömény italokról pedig mondj le!
Forrás: wellnesscafe.hu