Több mint 600 fajta karotinoid létezik, ezek közül néhány A-vitaminná alakul a szervezetben. Közéjük tartozik például az alfa-karotin, a béta-karotin, a lutein vagy a likopin is. Legjobban valamilyen zsiradékkal együtt szívódnak fel. Sok van belőlük az édesburgonyában, a kelben, a spenótban, a görögdinnyében, a sárgadinnyében, a kaliforniai paprikában, a paradicsomban, a sárgarépában, a mangóban és a narancsban is. A karotinoidok felszívódása javul, ha az őket tartalmazó zöldségeket, gyümölcsöket felvágjuk és megfőzzük vagy megsütjük.
Miért jók a karotinoidok?
Két csoportra oszthatóak, karotinokra és xantofilekre. Mindkét fajta antioxidáns hatású. A xantofilek oxigént tartalmaznak, és sokszor több bennük a sárga pigment. Különösen a szem egészségének hasznosak: közéjük tartozik például a lutein is. Tartalmazza őket a kel, a spenót, a nyári tök, a sütőtök, az avokádó, a sárga húsú gyümölcsök, a kukorica és a tojássárgája is.
A karotinokban nincs oxigén, és több bennük a narancssárga pigment. Segítenek a növényeknek a növekedésben - közéjük tartozik például a béta-karotin és a likopin is. A sárgarépa, a sárgadinnye, az édesburgonya, a papaya, a sütőtök, a mandarin, a paradicsom és a téli tök is tartalmazza.
A karotinoidok antioxidáns hatásuknak köszönhetően védenek a betegségektől és erősítik az immunrendszert. Védik a szem egészséges sejtjeit, és akadályozzák a rákos betegségek kialakulását is. Emellett védik a szív és a keringés egészségét, továbbá gyulladáscsökkentő hatásúak.
Forrás: hazipatika.com