Karácsonyi pénzügyi zavar: így kezeljük

  • életmód
  • 2017.12.21
    17:18
  • hazipatika.com
Ha egész évben olyan tempóban vernénk el a pénzünket, mint az ünnepi szezonban, akkor hamar búcsút inthetnénk az utolsó fillérünknek is. Vannak a helyzet javítását szolgáló javaslataink.

Már korábban jelezték a közvéleménykutatók és kereskedelmi cégek, hogy nagyjából ugyanannyit költünk majd idén karácsonykor egy emberre, mint a korábbi években. Hogy mennyit, az nem teljesen világos, mert a felröppent több tízezer forintos értékek nyilvánvalóan légből kapottak egy olyan országban, ahol a családok fele hónapról hónapra él. Persze, a felső osztályok komoly költekezése felhúzhatja az átlagot, de a konkrét számokkal inkább bánjunk óvatosan.

Amit viszont biztosra vehetünk, hogy az ünnepi szezonban aki csak teheti, kiköltekezik, mert ugyan a közvélekedés szerint boldogságot pénzért nem lehet venni (ami korlátosan igaz is), adni azonban jobb, mint kapni - karácsonykor pedig mindenki adni akar. Ezzel sokan mintegy bocsánatért is esedeznek, hogy hozzátartozóikat, rokonaikat, barátaikat, kedvesüket év közben elhanyagolták vagy nem fordítottak rájuk kellő figyelmet. De ilyenkor nemcsak ajándékozni kívánunk, hanem ki akarunk lépni az éves verkliből és jól érezni magunkat olyan felhőtlenül, amennyire csak lehet. Emiatt ledobjuk önfegyelemből kikalapált és fényesre csiszolt páncélunkat, elengedjük a hajunkat, és kitárjuk a szívünket - közben pedig a pénztárcánkat is. Emiatt pedig egyfolytában szorongunk: a legtöbben ugyanis nem engedhetjük meg magunknak a nagyvonalúságot.

Sokan ráadásul nem képesek már ellenállni az egész évben vagy akár évek óta elhalasztott keresletüknek, és hagyják virágba borulni vágyaikat, mígnem a bódító illat hatására aláírnak egy hitelszerződést, és anyagi félelmeiket hónapokra vagy évekre kiterítik. Ettől kezdve eggyel több ok van az idegeskedésre meg a családi veszekedésekre az esztendő bármely napján. Hogy lehet tehát eredményesen ellentartani a kereskedelmi nyomásnak, vagy viselni döntésünk következményeit?

Mit lehet tenni?

Az ünnepi időszak átvészelése egy klasszikus trükkel a legegyszerűbb. Meg kell előzni a bajt. Ehhez pedig jó előre kell gondolkodni és tervezni. Lássuk a konkrétumokat!

1. A kulcs a kontroll megtartása

Nagyon fontos, hogy mi ellenőrizzük a pénzügyeinket, és ne hagyjuk, hogy azok vegyék át az irányítást. Ha ugyanis úgy érezzük, hogy életünk bármely aspektusát nem vagyunk képesek kontrollálni, akkor ez gyakran katalizálja a szorongást. Ezért a proaktív magatartás nagyon fontos. Nem szabad elcsábulni, nem szabad impulzusoknak engedelmeskedve vásárolni. A kereskedők mindent megtesznek, hogy kicsiklandozzák a nehezen megkeresett forintokat a zsebünkből. Ők aztán mindent jó előre átgondolnak. Ha fel akarjuk venni velük a versenyt egy olyan helyzetben, amikor (a szezonális költekezési tömegőrületben) elve ők vannak mentális fölényben, akkor higgadtnak kell maradnunk. Azaz meg kell határoznunk, hogy melyek kiadásaink reális határai, és melyek a reális beszerzési céljaink. Mi az, amit megengedhetünk magunknak hosszabb távon, és milyen hasznát vehetjük a megvásárolt dolgoknak?

2. Szükség van költségvetésre

Annak érdekében, hogy az irányítást kézben lehessen tartani, szükség van - lehetőleg leírt - költségvetésre, amelynek összeállítása elgondolkodtat; később viszonylag egyszerű, de létfontosságú ragaszkodni hozzá.

A költségvetés elkészítésekor ki lehet indulni abból, hogy mekkora a maximális keret, hány embert kell vagy szándékozunk megajándékozni, és milyen közöttük a súlyozás. Ezzel elkerülhetjük, hogy találunk valakinek egy megfelelő darabot, és azt tartjuk viszonyítási alapnak, a végén pedig messze túlköltekezünk a lehetőségeink határain, vagy aránytalan lesz az ajándékok értékének eloszlása. Ami ugye a sértődések melegágya lehet, újabb fejfájásokat okozva. Azaz, ha megvan a keret és az arányok, akkor pontosan meg lehet célozni a megvásárolni kívánt termékeket. A költségvetés készítéshez érdemes kicsit keresgélni a neten, így ha nem is ott vásárolunk végül, hozzájuthatunk egy ajándéklistához, amely mindenkinek örömet okozhat, belül marad a pénzügyi lehetőségeken, és ha kiadjuk is a tervezett összeget, a lényegesebb háztartási számláink fedezete megmarad.

3. Személyes ajándék drága cuccok helyett

Van úgy, hogy nem mindenkinek lehet ajándékot venni, mert nem futja rá. Ez nem szégyen, mindenki lehet az élete során olyan periódusban, amikor meg kell néznie minden kiadott forintot. Ajándékozni azonban ilyenkor is lehet. Olcsó alapanyagokból akár saját kezünkkel is készíthetünk ajándékokat, kedves kis dísztárgyakat, egy kis képet, játékot, vagy írhatunk saját kezünkkel egy kis mesét vagy szép történetet. Ha saját munkánkat adjuk, hálásak lesznek érte. A családban nehezen képzelhető el ennél nagyobb érték. Amiért pedig sokat kell fizetni, majd akkor kell megvenni, ha kiegyenesedtek a pénzügyi vonalak és felfelé mutatnak.

4. Helyesen kezelni a várakozásokat

Soha nem szabad azzal foglalkozni, hogy milyen ajándékra számíthatunk valakitől, és hogy nekünk feltétlenül viszonoznunk kell. A család és a barátok általában ismerik a helyzetünket, ha pedig a segítségüket azzal akarják kifejezni, hogy nagylelkűen megajándékoznak, akkor méltósággal fogadjuk el. És méltósággal viszonozzuk - a lehetőségeinkhez mérten. Ha majd többet költhetünk, viszonozhatjuk a nagylelkűséget.

5. Nem verseny

A karácsonyt nem szabad valamiféle versenyként felfogni, hogy a rokonoknál bezzeg már tavaly is több minden került a fa alá, így az idén le kell előzni őket. A másokkal való pénzügyi összehasonlítgatásból csak a kereskedők meg a hitelt nyújtó bankok jönnek ki jól. Arról nem is beszélve, hogy ez az állandó méricskélés nagyon komoly mentális energiapazarlás. És még milyen komoly lesz, amikor januárban szembesülünk vele, hogy mekkora marhaság volt összevásárolni mindenfélét, mert az a pénz most nagyon hiányzik!

6. Pénzügyi megfontolások

Aki adósságokba keveredik és nem fizeti rendesen a részleteket, mindenféle pluszköltségeket is a nyakára húzhat, arról nem is beszélve, hogy a későbbi hitelbírálatoknál hátrányok érhetik. Talán éppen akkor, amikor tényleg komoly szüksége volna pénzügyi segítségre.

És itt vissza is kanyarodhatunk az első ponthoz, mert még mindig a kontroll megtartása a kulcskérdés. Karácsonykor, szilveszterkor, újévkor és egész évben. Ha nem lépjük túl a kereteinket, elkerülhetjük az anyagi helyzetünk miatt megjelenő stresszt, a mentális nyomást, a szorongást, a depressziót. Ezzel megteremtjük a lehetőséget, hogy jobb legyen a kapcsolatunk a családtagjainkkal, jobban teljesítsünk a munkánkban, jobban kedveljenek bennünket - következésképpen jobban keressünk, sőt talán kicsit boldogabbak is legyünk.

Forrás: hazipatika.com