A kéz ápolása nemcsak a kézfej, hanem a kar és a könyök gondozását is jelenti, mert ezek a területek is gyakran szárazak, kérgesek. Egy alapos áztatás, majd a frottírkesztyűvel vagy puha körömkefével végzett dörzsölés segíthet a szárnyasok bőréhez hasonlatos kitüremkedések esetén. Ezután kenjük be az érintett területet bőrtápláló krémmel.
Fontos tudnivalók a kézápolásról
A könyök érdes, megvastagodott bőrén úgy segíthetünk, hogy kis tálkába étolajat teszünk, és 20 percig áztatjuk a bőrt. A másik házi lehetőség: búzakorpát kevés vízzel vagy tejjel keverjünk krémmé, és dörzsöljük át az érdes bőrt, majd krémezzük. Rendszeres ismétlés esetén garantált a siker.
Fontos, hogy hidegben sose induljunk el otthonról nedves kézzel, a pórusok között megbúvó nedvesség ugyanis megfagyhat, ami roncsolja a bőrt. A kesztyű se legyen szűk, kicsi, hiszen a hidegben lassul a vérkeringés, és egy szűk kesztyűvel csak még jobban elszorítjuk az ereket. A gumikesztyű alatt mindig legyen száraz a kéz: például be is hintőporozhatjuk, hogy ne fülledjen be a kesztyűbe, mert az sem tesz jót!
A klór és az egyéb, tisztításkor hasznos vegyszerek, plusz a fűtés és a kinti hideg garantáltan kiszárítja a kéz amúgy igen vékony és érzékeny bőrét. Ezért ezt a bőrfelületet is rendszeresen hidratáljuk! Mindig legyen a táskában, a számítógép közelében, kezünk ügyében egy glicerintartalmú és nyugtató hatású (kamilla-, aloe vera-tartalmú) zsíros hidratáló kézkrém. Ezt olyan gyakran használhatjuk, amilyen gyakran csak szükségét érezzük.
Mindig szárazra kell törölni a kezet, mielőtt bekennénk, és hagyni kell időt a beszívódásra, mielőtt kilépünk a lakásból. A durva, száraz kézbőr elhalt hámsejtjeit érdemes eltávolítani, hogy selymes maradjon a kézfej - ehhez használható az arcradír is. Hetente egyszer érdemes félórát kézápolásra szánni, például olajos fürdőt készíteni. Az olíva és a citromlé keveréke felfrissíti és ápolja a kézbőrt, a nyers burgonya leve vízzel keverve pedig szintén nagyon hatásos, filléres hidratálószer.
Éjszakára érdemes bekenni a kezet kézkrémmel vagy szezámolajjal. Az eredmény különösen látványos, ha egy jól levegőző, vékony pamutkesztyűt is felhúzunk elalvás előtt. A váltakozó hideg-meleg kézfürdő és a kézkrémmel végzett masszírozás serkenti a vérkeringést és megszünteti a bőr vörösségét.
A körmöket is megviseli mindaz, ami a kezet. Szárazságát, töredezését, amennyiben nem szervi okai vannak, főleg a mosó- és mosogatószerek szárító hatása okozza. A körmöket övező keskeny bőrszegély eltávolítása formásabbá teszi a körmöket, de ez a művelet utat nyithat a fertőzéseknek is. Inkább finoman toljuk vissza a felesleges bőrt a körömágy irányába. Töredezett körömre használjunk minden este tápláló krémet vagy körömolajat (lehet olíva is), és fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt, sörélesztőt, A-, C-, E-vitaminos táplálékkiegészítőket.
Forrás: hazipatika.com