A csontok és az immunrendszer barátja
Mindenképpen említést érdemel a D-vitamin, amely szervezetünk helyes működésének elengedhetetlen kelléke. A T-sejtek aktivizálása révén jelentős kihatással van azimmunrendszerhatékonyságára, emellett pedig szerepet játszik a kalcium és foszfor hasznosításában, valamint a csontok egészségének fenntartásában is.
A vitamin hiánya komoly problémákat idézhet elő: a csontok deformálódhatnak, elveszthetik merevségüket, de akár rugalmasságukat is, emiatt könnyebben fordul elő törés, egyben a gyógyulási folyamat is nehézkesebbé válik. Súlyosabb esetben kialakulhat csontritkulás, gyerekeknél pedig angolkór. Ráadásul az enyhe, de tartós D-vitamin-hiányt manapság egyre többször hozzák összefüggésbe daganatos megbetegedések kialakulásával is.
Vitamingyártás napfény felhasználásával
Mindez azért fontos, mert a D-vitaminnak csak egy kisebb részét visszük be szervezetünkbe ételek által. A halmájolajok, a máj, a tojás, a tej és tejtermékek, margarinok ugyan egyaránt kiváló forrásai ennek a hormonhatású anyagnak, a legtöbbet azonban a Nap segítségével mi magunk állítjuk elő. Az ultraibolya sugárzás hatására ugyanis a bőrünkben lévő előanyagokból D-vitamin képződik, abból is az aktívabb D3 típus.
Napsütéses időben akár fél óra szabadban eltöltött idő is elég lehet, hogy a napi szükségletünket fedezzük. Az őszi-téli időszakban viszont ez gyakran lehetetlen a borongós időjárás miatt. Ilyenkor szükségessé válik a rendszeres vitaminpótlás, amihez táplálékkiegészítőket és gyógyszereket is be lehet vetni. Egészséges felnőttek esetében napi 1500-2000 Nemzetközi Egység az ajánlott beviteli mennyiség, amely mellett a jellegzetes mérgezési tünetekkel jelentkező túladagolástól sem kell tartani.
Depresszió ellen séta a friss levegőn
A napsütés a kedélyállapotra is kihatással van, nem véletlen tehát, hogy az év hidegebb felében - amikor kevesebb a nappali órák száma - sokan érzik magukat levertnek, rossz hangulatúnak és fáradékonynak. Ebben a cirkadián ritmus játszik szerepet, amely lényegében a szervezet belső órájaként írható le. Erre az időmérőre hatással van a nappali fény, amely hiányában az emberi test melatonint termel, ezáltal irányítva az alvási ciklust, azaz növelve azalvásiránti vágyat.
Bár ez egy természetes és egészséges biológiai válasz a fény mennyiségének változására, viszont kétségtelen, hogy negatív következményei sokak számára okoznak nehézségeket a mindennapok során. A probléma ellensúlyozása érdekében javasolt a rendszeres testmozgás, a helyes étkezés és az aktív szociális élet. Ha pedig előbukkan a Nap a felhők mögül, mindenképpen érdemes kihasználni a lehetőséget egy kis sétára a szabadban!
Forrás:hazipatika.com